Úvod Politika Trump: Na rokovaniach o brexite by som bol tvrdší ako Mayová

Trump: Na rokovaniach o brexite by som bol tvrdší ako Mayová

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že jeho prístup k rokovaniam s Európskou úniou o brexite by bol tvrdší ako ten, ktorý v súčasnosti uplatňuje britská premiérka Theresa Mayová. V rozhovore pre britskú televíziu ITV bez bližších podrobností povedal, že by používal odlišnú taktiku. Trump v interview s novinárom Piersom Morganom povedal, že sa teší na návštevu Británie, avizovanú na tento rok, a ospravedlňuje sa za retvítovanie videí, ktoré zhoršilo jeho napätie vo vzťahoch s Mayovou.

Interview poskytol počas návštevy Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose. Od Mayovej pozvania, aby americký prezident navštívil Britániu ako hosť kráľovnej Alžbety II., uplynul už rok. Trump pritom len nedávno zrušil svoju návštevu Londýna, kde mal slávnostne otvoriť nové sídlo tamojšieho amerického veľvyslanectva, ktoré však skritizoval ako príliš drahé a zle umiestnené.

Spojené kráľovstvo sa pripravuje na vystúpenie z EÚ v marci 2019. Komplexné rokovania Londýna s Bruselom postupujú len pomaly a v Mayovej kabinete zjavne panujú hlboké rozpory v tom, ako by mal brexit vyzerať.