Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump navrhol vznik samostatného palestínskeho štátu

Trump navrhol vznik samostatného palestínskeho štátu

Na Trumpovo vyhlásenie o samostatnom palestínskom štáte zareagoval aj izraelský premiér Benjamin Netanjahu. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump v Bielom dome predstavil mierový plán na riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Navrhuje vznik samostatného palestínskeho štátu. Jeruzalem by však mal byť nerozdeleným hlavným mestom Izraela. „Izrael urobil veľký krok smerom k mieru,“ povedal Trump.

Plán nazval „historickou príležitosťou“, aby Palestínčania získali samostatný štát. Zdôraznil, že „to môže byť pre nich posledná príležitosť“. Na jeho vyhlásenia zareagoval aj Izrael. Premiér Benjamin Netanjahu plánuje požiadať svoj kabinet, aby schválil jeho plán na anexiu častí Západného brehu Jordánu. Oznámil to jeho hovorca Jonathan Urich.

Podľa agentúry AP sa Urich takto vyjadril na Twitteri krátko po tom, čo americký prezident Donald Trump na spoločnej tlačovej konferencii s izraelským premiérom v Bielom dome navrhol vznik palestínskeho štátu ako súčasť svojho mierového plánu pre Blízky východ. Plán okrem iného predpokladá, že strategické údolie Jordánu a všetky izraelské osady budú pod izraelskou kontrolou.