Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump o zákaze práva na interrupciu: Boh urobil toto rozhodnutie. Biden: USA...

Trump o zákaze práva na interrupciu: Boh urobil toto rozhodnutie. Biden: USA sa vracia 150 rokov späť

Donald Trump a Joe Biden. (Fotomontáž: archív)

Bývalý prezident Spojených štátov, republikán Donald Trump ocenil rozhodnutie Najvyššieho súdu USA, ktorý zrušil takmer päťdesiat rokov starý rozsudok v prípade „Roeová verzus Wade“. Sudcovia rozhodnutím zrušili legálne vykonávanie interrupcií na federálnej úrovni.

„Je to v súlade s ústavou. Právo zakázať interrupcie sa vrátilo tam, kde malo byť už dávno,“ okomentoval Trump súdny verdikt pre stanicu Fox News. Na otázku, či má Trump odkaz pre niektorého zo svojich priaznivcov, ktorý môže byť za vykonávanie interrupcií, exprezident uviedol, že toto je niečo, čo „v konečnom dôsledku bude fungovať pre každého“.

Na otázku, či si myslí, že ako bývalý šéf Bieleho domu zohral úlohu pri zvrátení kľúčového rozsudku tým, že vymenoval do Najvyššieho súdu USA troch konzervatívnych sudcov, Trump odpovedal, že „Boh urobil toto rozhodnutie“.

Úradujúci prezident USA Joe Biden v mimoriadnom televíznom vyhlásení z Bieleho domu reagoval na rozhodnutie Najvyššieho súdu USA zrušiť federálne právo na interrupciu úplne odlišne ako jeho predchodca. Podľa neho vracia Spojené štáty 150 rokov do minulosti.

„Najvyšší súd USA vyslovene odňal americkým ženám ústavné právo. Neobmedzil ho. Jednoducho ho odobral. To sa ešte nikdy nestalo,“ vyhlásil Biden. „Súd ako dôvod zrušenia rozsudku Roeová verzus Wade uviedol štátne zákony kriminalizujúce interrupcie, ktoré siahajú až do 19. storočia. Súd doslova vrátil Ameriku o 150 rokov späť,“ dodal šéf Bieleho domu.

Podľa Bidena je najnovšieho rozhodnutie súdu „realizáciou extrémnej ideológie“ a z jeho pohľadu ide o tragickú chybu. Prezident v prejave sľúbil, že bude pokračovať v boji za reprodukčné práva žien, a vyzval voličov, aby počas nadchádzajúcich volieb do Kongresu volili zákon+wťodarcov, ktorí budú pracovať na uzákonení práva na umelé prerušenie tehotenstva.

„Túto jeseň je Roeová verzus Wade na hlasovacom lístku,“ povedal Biden s odkazom na prelomové rozhodnutie z roku 1973, ktorým sa interrupcia stala legálnou na federálnej úrovni. Prezident USA ďalej vyzval občanov, ktorí plánujú proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu protestovať, aby sa demonštrácie zaobišli bez násilia.

Otázka umelého prerušenia tehotenstva rozdeľuje americkú spoločnosť. Podľa nedávneho prieskumu spoločností Politico a Morning Consult bolo 53 percent voličov v USA proti zrušeniu rozsudku Roeová verzus Wade.

Pápežská akadémia pre život vo svojom vyhlásení rozhodnutie amerického Najvyššieho súdu privítala. Toto rozhodnutie podľa akadémie vyzvalo celý svet, aby o tejto záležitosti uvažoval.

Pápežská akadémia takisto uviedla, že ochrana ľudského života nemôže byť obmedzená na práva jednotlivca, pretože život je záležitosť „širšieho spoločenského významu“. „Skutočnosť, že veľká krajina s dlhoročnou demokratickou tradíciou mení svoj postoj k tejto záležitosti je takisto výzvou pre celý svet“, uviedla akadémia.