Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump odolal impeachmentu, je nevinný. Môže tak opäť kandidovať za prezidenta USA

Trump odolal impeachmentu, je nevinný. Môže tak opäť kandidovať za prezidenta USA

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký Senát hlasovaním v pomere 57:43 oslobodil bývalého prezidenta Donalda Trumpa v procese ústavnej žaloby (impeachmentu) v súvislosti s údajným vyvolaním vzbury a útoku na budovu Kapitolu vo Washingtone zo 6. januára s tragickými následkami.

Na uznanie exprezidenta za vinného bola v stočlennom Senáte potrebná dvojtretinová väčšina. Za usvedčenie Trumpa hlasovali aj siedmi členovia jeho Republikánskej strany. Trump výsledok hlasovania privítal a poďakoval svojim obhajcom v oboch komorách Kongresu, ktorí „hrdo stáli pri ústave“.

Zároveň označil tento proces za „honbu na čarodejnice“ a vyhlásil, že jeho vlastenecké hnutie „sa iba začalo“. Tento impeachment bol prvým v dejinách Spojených štátov, ktorý sa týkal bývalého prezidenta. Trump odrazil ústavnú žalobu proti svojej osobe ako jediný americký prezident už druhýkrát.

Po prvý raz to bolo na prelome rokov 2019 a 2020, keď bol demokratmi obvinený z toho, že zneužíva svoje postavenie a vydiera ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Senát ho vtedy zbavil viny 5. februára 2020. Aktuálne zamietnutie ústavnej žaloby znamená, že Donald Trump sa bude môcť v budúcnosti opäť uchádzať o post prezidenta USA.