Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

Trump opustí Biely dom, ak volitelia potvrdia Bidena ako prezidenta

Donald Trump. (Foto: archív)

Americký prezident Donald Trump uviedol, že opustí Biely dom, ak zbor voliteľov zvolí za prezidenta USA jeho protivníka z Demokratickej strany Joea Bidena. Vyhlásil to po tom, ako prijal príslušníkov americkej armády v rámci tradičného stretnutia v Deň vďakyvzdania.

Vo vyhlásení, ktoré sa podľa Reuters zdá byť doteraz najväčším Trumpovým ústupkom, čo sa týka priznania prehry v prezidentských voľbách, súčasný prezident USA oznámil, že odíde z Bieleho domu, ak Zbor voliteľov zvolí Bidena za nového prezidenta USA.

Zbor voliteľov má 538 členov, ktorí zastupujú jednotlivé štáty americkej únie. Každý štát má toľko voliteľov, koľko má zástupcov v Snemovni reprezentantov (ich počet závisí od počtu obyvateľov štátu) a v Senáte, kde má každý štát dvoch zástupcov.

Volitelia sa v hlavných mestách štátov stretnú 14. decembra a odovzdajú svoje hlasy. Kongres následne 6. januára 2021 potvrdí víťaza prezidentských volieb, ktorý 20. januára 2021 zloží prísahu.

Reuters pripomenul, že čo sa týka hlasov voliteľov, Biden ich v prezidentských voľbách 3. novembra získal 306, čo je oveľa viac ako požadovaných 270. Trump získal hlasy 232 voliteľov. Biden vedie nad Trumpom aj vo voličskom hlasovaní, a to o viac ako šesť miliónov hlasov. Trump tvrdí, že výsledky volieb boli sfalšované.