Úvod Politika Trump oslavuje, Snemovňa pochovala ObamaCare

Trump oslavuje, Snemovňa pochovala ObamaCare

Foto: archív

Snemovňa reprezentantov schválila pomerom hlasov 217:213 Donaldom Trumpom podporovaný návrh zákona o reforme zdravotníctva. Legislatívny návrh ráta so zrušením hlavných častí programu známeho ako ObamaCare a ich nahradením republikánskym plánom zdravotnej starostlivosti. Ide dosiaľ o Trumpovo najväčšie legislatívne víťazstvo, hoci návrh čaká ešte schvaľovanie v Senáte. Americký prezident vyjadril presvedčenie, že zákon hladko prejde aj Senátom.

Trump obklopený republikánskymi poslancami v záhrade Bieleho domu povedal, že zákon Baracka Obamu o zdravotnej starostlivosti bol „katastrofou“ a naopak, ten presadzovaný republikánmi prezentoval ako „veľký plán“. Debata o tomto zákone podľa amerického prezidenta už teraz zjednotila Republikánsku stranu.

Republikánsky legislatívny návrh, oficiálne nazvaný Americký zákon o zdravotnej starostlivosti (AHCA), je zameraný na zrušenie väčšiny daní spojených s ObamaCare vrátane pokuty za nezakúpenie si zdravotného poistenia.

Program ObamaCare, teda Zákon o ochrane pacientov a dostupnej starostlivosti z roku 2010, mal dosah na zhruba 20 miliónov Američanov. Republikáni ho dlhodobo atakujú, tvrdiac, že výrazne zvyšuje náklady na zdravotnú starostlivosť.