Úvod Politika Trump označil CNN, The New York Times a ďalšie médiá za pôvodcov...

Trump označil CNN, The New York Times a ďalšie médiá za pôvodcov falošných správ

Foto: archív

Nedávno americký prezident Donald Trump šokoval novinársky svet, keď na tlačovú besedu do Bieleho Domu zakázal vstup žurnalistov z celosvetovo známych mediálnych kanálov ako CNN, The New York Times, Politico, the Los Angeles Times a BuzzFeed. Dôvody, ktoré Trumpa viedli k tomuto kroku vysvetľuje na svojich stránkach washingtonexaminer.com.

V podstate ide o spôsob, akým mieni Donald Trump a jeho tím bojovať proti falošným správam, tzv. fake news, ktoré sa denne objavujú v súvislosti s jeho osobou a jeho pôsobením. Trump tvrdí, že jeho osoba je permanentne spájaná s falošnými správami, dokonca že bol mnohokrát zosmiešňovaný médiami.

Podľa analýz v súvislosti so spravodajstvom bol v skúmanom období Trump a jeho tím v priemere raz denne spájaný s nejakým falošným, skresleným alebo inak sporným tvrdením.

Od začiatku inaugurácie Donalda Trumpa bolo v médiách údajne zverejnených desiatky falošných správ o prezidentovi a jeho tíme. Na konferencii 24. februára 2017 CPAC (Conservative Political Action Conference) Trump uviedol, že Biely dom bojuje s falošnými správami, dokonca zverejnil zoznam 32 falošných tvrdení, ktoré jeho tím zozbieral.

Trumpov zoznam poukazuje na skutočnosť, že liberálne redakcie sú presiaknuté vymyslenými a falošnými informáciami a namiesto „hádzania kameňov do druhých“, by si mali tieto elitné média „upratať vo vlastnom dome“, čo znamená, že by sa mali zbaviť ľudí, ktorí nedokážu žiť s ich štandardami a hodnotami pravdivej a čistej žurnalistiky, ku ktorej sa tieto média hlásia.

Reprodukcia: archív
Reprodukcia: archív