Úvod Politika Trump označil Obamu a Clintonovú za spoluzakladateľov Islamského štátu

Trump označil Obamu a Clintonovú za spoluzakladateľov Islamského štátu

Foto: archív

Newyorský realitný magnát už predtým zaútočil na Obamu a Clintonovú, ministerku zahraničných vecí z rokov 2009 – 2013, za to, ako sa USA po vojne stiahli z Iraku, čo podľa Trumpa prispelo k vzniku Islamského štátu. Ten dobyl rozsiahle územia nielen v Iraku, ale aj v Sýrii, pripomenula v správe tlačová agentúra AP.

Myšlienka, že súčasný americký prezident vytvoril militantnú organizáciu odhodlanú zabíjať Američanov a ďalších západniarov, posunula hranicu Trumpových útokov do novej, ešte vyššej polohy. Trump vyslovil toto tvrdenie prvýkrát v stredajšom večernom prejave na Floride. Zopakoval ho dnes ráno v interview pre televíznu stanicu CNBC.

Výroky nasledovali po problémovom týždni pre tohto republikánskeho kandidáta. Stranícki lídri ho totiž vyzvali, aby sa sústreďoval na kampaň a porazil Clintonovú, a nie na neustálu konfrontáciu s rodinou moslimského amerického vojaka, ktorý zahynul v Iraku. Hádkami s touto rodinou si vyslúžil ostrú kritiku.

Nedávne prieskumy verejnej mienky ukázali, že Trump stráca percentá a zaostáva za demokratickou rivalkou Clintonovou, bývalou americkou senátorkou a prvou dámou, s ktorou bude súperiť o Biely dom v prezidentských voľbách 8. novembra. Podľa webovej stránky RealClearPolitics má Clintonová v prieskumoch v priemere náskok 7,7 percentuálneho bodu a dosahuje výsledok 48 percent oproti Trumpovým 40,3 percenta.

Foto: archív
Foto: archív

„Obama je zakladateľom ISIS (IŠ). A ona tiež. Ja ich nazývam spoluzakladatelia,“ povedal Trump, ktorý tvrdí, že bol proti vojne v Iraku. „Nemal odtiaľ odísť takým spôsobom, ako odišiel. To, čo urobil, bola katastrofa,“ uviedol Trump pre CNBC v zmienke o rozhodnutí Obamovej vlády stiahnuť amerických vojakov z Iraku. Obama sa staval proti vojne v Iraku a v predvolebnej prezidentskej kampani v roku 2008 sľuboval, že ju ukončí. Spojené štáty stiahli svojich vojakov z krajiny v roku 2011.

Skupina Islamský štát – známa aj pod skratkami ISIS, ISIL alebo Dáiš – má svoje korene v povstaní teroristickej siete al-Káida v Iraku, ktoré sa začalo po tom, ako USA podnikli v roku 2003 vojenský zásah v tejto krajine. Táto skupina, známa surovosťou, vyhlásila v roku 2014 islamský kalifát v Sýrii a Iraku, kde naďalej pokračujú zúrivé boje.

Trump neustúpil zo svojich tvrdení a v rozhovore so CNBC uviedol: „Je niečo zlé na tom, čo hovorím? Sťažujú sa ľudia na to, že som povedal, že je zakladateľom ISIS? Ja len hovorím pravdu, som pravdovravný.“