Úvod Politika Trump po samite v Helsinkách: Putin mi dal neuveriteľnú ponuku

Trump po samite v Helsinkách: Putin mi dal neuveriteľnú ponuku

Foto: archív

Ruský prezident Vladimir Putin sa v Helsinkách stretol s americkým prezidentom Donaldom Trumpom na historickom jednodňovom samite. Ide o ich prvé samostatné stretnutie a zároveň o prvý bilaterálny samit lídrov Ruska a USA od apríla 2010. Putin a Trump sa najskôr zišli medzi štyrmi očami a následne za prítomnosti ďalších členov svojich delegácií. Rokovali i ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov a šéf americkej diplomacie Mike Pompeo.

Šéf Kremľa počas úvodného brífingu uviedol: „Vážený prezident, som rád, že sa s vami môžem stretnúť tu vo Fínsku. Od nášho posledného stretnutia sme boli v neustálom telefonickom kontakte. Nastal čas na ďalší pracovný rozhovor, pretože vo svete sa toho deje veľa a my sa o tom musíme porozprávať.“ Trump vyhlásil, že svet si želá, aby USA a Rusko spolu vychádzali dobre. Sme dve veľké jadrové veľmoci, disponujeme 90 percentami všetkých jadrových zbraní, a to nie je dobré,“ americký prezident. Trump zároveň dúfa vo „výborný vzťah“ s Putinom.

Obaja lídri si podali ruky a následne sa odobrali do rokovacej miestnosti, kde viedli dialóg medzi štyrmi očami, len za prítomnosti tlmočníkov. Po skončení rozhovoru Vladimir Putin povedal, že sa niesol v otvorenej a pracovnej atmosfére, bol úspešný a užitočný. Šéf Kremľa, ktorý mal na tlačovej konferencii po stretnutí prvé slovo, konštatoval, že Rusko a Spojené štáty čelia spoločným výzvam a rizikám a je preto potrebné, aby zjednotili svoje úsilie. Moskva a Washington majú podľa neho spoločnú túžbu, a tou je obnovenie vzťahov.

Putin zdôraznil, že ruská vláda nezasahovala do amerických volebných procesov a že je pripravená pracovať v rámci spoločnej skupiny pre kybernetickú bezpečnosť. Ruský prezident podľa nej taktiež povedal, že Moskva a Washington majú všetky potrebné podmienky na spoluprácu pri riešení vojny v Sýrii. Vysoko ocenil aj príspevok USA k pokroku pri riešení problému Kórejského polostrova.

Foto: archív

Ruský prezident pokračoval, že s Trumpom sa dohodol na vytvorení pracovnej skupiny s účasťou „obchodných kapitánov“ s cieľom rozvíjať vzájomnú hospodársku spoluprácu. Konštatoval, že studená vojna sa už skončila a že Rusko a USA musia riešiť problémy spoločne. Doplnil, že s Trumpom sa dohodli aj na zabezpečení izraelskej hranice so Sýriou, a to v súlade s dohodou z roku 1974.

Americký prezident podľa vlastných slov prežil značný čas debatou o údajnom ruskom zasahovaní do amerických volieb. Trump pritom odsúdil americké vyšetrovanie ruského zasahovania do volieb v roku 2016 a označil ho za „pohromu“. Toto vyšetrovanie podľa neho stále „oddeľuje“ Ameriku od Ruska. Opätovne zdôraznil, že neprišlo k “nijakému spolčovaniu“ jeho kampane s ruskou vládou. Putin pred ním uviedol, že Moskva do amerického volebného procesu nezasahovala a nebude tak robiť ani v budúcnosti. Priznal však, že dúfal, že vo voľbách zvíťazí Trump, „pretože chcel znormalizovať vzťahy s Ruskom“.

Trump k tomu poznamenal, že Putin mu dal „neuveriteľnú ponuku“ umožňujúcu ruským a amerických vyšetrovateľom spolupracovať ohľadom údajných ruských kybernetických útokov. Putin podľa Trumpa navrhol, aby Spojené štáty poskytli spravodajské informácie ruskej armáde, aby Moskva mohla zistiť pravdu o tom, čo sa vlastne stalo. Americký prezident vyslovil tiež presvedčenie, že sa obaja v budúcnosti opäť stretnú.

Historické stretnutie Putin – Trump v Helsinkách: