Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump pohrozil Iraku prísnymi sankciami

Trump pohrozil Iraku prísnymi sankciami

Foto: archív

Šéf Bieleho domu dodal, že ak americkí vojaci budú musieť odísť za nepriaznivých okolností, USA budú k Iraku pristupovať tak ako k nepriateľskému Iránu. Prezident USA Donald Trump pohrozil Iraku sankciami, ak sa zachová „nepriateľsky“ a vyhovie požiadavke irackého parlamentu, aby americkí vojaci odišli z krajiny.

„Ak sa zachovajú nejako nepriateľsky, ak urobia niečo, čo budeme pokladať za neprimerané, uvalíme na Irak sankcie, veľmi prísne sankcie,“ povedal Trump novinárom v prezidentskom lietadle Air Force One, keď sa vracal do Washingtonu z dovolenky na Floride.

„Ak nás požiadajú, aby sme odišli – a ak to budeme musieť urobiť za nie veľmi priateľských okolností -, uvalíme na nich sankcie, aké ešte nikdy nezažili,“ povedal Trump. „Ešte aj iránske sankcie budú popri nich vyzerať mierne,“ dodal. Trump dodal, že americká základňa v Iraku je „mimoriadne drahá“. „Neodídeme, kým nám za to nezaplatia,“ dodal.

V Iraku sa v súčasnosti nachádza okolo 5000 amerických vojakov. Iracký parlament na mimoriadnom zasadnutí schválil rezolúciu, ktorá poveruje vládu, aby vyhostila zahraničných vojakov z krajiny. Tí sú tam na pozvanie irackej vlády z roku 2014 a pod velením Spojených štátov bojujú v koalícii proti džihádistickej organizácii Islamský štát.

Rezolúcia irackých zákonodarcov je reakciou na piatkové zabitie vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního neďaleko medzinárodného bagdadského letiska, ktorého pri cielenom útoku usmrtil americký dron.

Trump pred novinármi zopakoval vyhrážku, že USA podniknú „veľkú odvetu“ proti Iránu, ak sa pokúsi pomstiť za zabitie generála Solejmáního. Prezident odmietol ostrú kritiku, ktorú si vyslúžil za svoje skoršie varovania, že medzi cieľmi amerického bombardovania v Iráne budú aj kultúrne lokality. Irán je krajina s obrovským kultúrnym dedičstvom.

„Oni môžu zabíjať našich ľudí. Oni môžu mučiť a mrzačiť našich ľudí. Môžu klásť bomby na cesty a vyhadzovať do vzduchu našich ľudí. A my sa nesmieme dotknúť ich kultúrnych miest? Takto to nefunguje,“ povedal prezident.