Úvod Politika Trump: Politika intervencie a chaosu sa musí skončiť

Trump: Politika intervencie a chaosu sa musí skončiť

Foto: archív

Novozvolený americký prezident Donald Trump opísal svoju predstavu vojenskej politiky Spojených štátov, ktoré by podľa neho v tejto oblasti nemali zasahovať do zahraničných konfliktov. Zameriavať by sa mali najmä na porážku militantov z Islamského štátu.

Počas najnovšej zastávky na svojom ďakovnom turné po volebnom víťazstve Trump veľkému davu ľudí v meste Fayetteville v Severnej Karolíne predstavil svojho nominanta na ministra vnútra generála Jamesa Mattisa. Fayetteville sa nachádza pri veľkej vojenskej základni Fort Bragg, z ktorej vojaci pôsobili na misiách v 90 krajinách sveta.

„Prestaneme sa hnať za zvrhávaním zahraničných režimov, o ktorých nič nevieme,“ vyhlásil Trump. „Namiesto toho sa musíme sústrediť na porazenie terorizmu a zničenie Islamského štátu, a to aj budeme robiť.“ Jeho vyjadrenia na mítingu boli podľa agentúry Reuters podobné tomu, čo vyhlasoval počas predvolebnej kampane, keď ostro kritizoval vojnu v Iraku.

Foto: archív
Foto: archív

Vo Fayetteville prisľúbi posilnenie americkej armády, ktorá je podľa neho preťažená. Zdôraznil, že namiesto investovania do vojen bude vynakladať peniaze na obnovu ciest, mostov či letísk v Spojených štátoch.

Napriek tomu chce Trump zvýšiť výdavky na armádu, modernizovať a rozšíriť jej vybavenie. „Všetci muži a ženy v uniforme budú mať zásoby, podporu, výstroj, výcvik, služby, zdravotnú starostlivosť a potrebné zdroje,“ povedal. „Nechceme mať vyčerpanú armádu, pretože sme všade a bojujeme v oblastiach, kde by sme nemali bojovať.“

Dodal, že každá krajina, ktorá podporí tieto jeho ciele, bude považovaná za partnera USA. „Chceme posilniť staré priateľstvá a hľadať nové,“ uviedol s tým, že politika „intervencie a chaosu“ sa musí skončiť. „Budeme posilňovať našu armádu nie ako akt agresie, ale ako akt prevencie. Stručne povedané, budeme sa snažiť o mier prostredníctvom sily,“ dodal.