Úvod Politika Trump poradil Mayovej, aby zažalovala EÚ

Trump poradil Mayovej, aby zažalovala EÚ

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump poradil britskej premiérke Therese Mayovej, aby v súvislosti s odchodom Spojeného kráľovstva z EÚ zažalovala Európsku úniu. Povedala to v rozhovore pre spravodajskú televíziu BBC. Americký prezident na spoločnej tlačovej konferencii po rokovaniach s Mayovou vo vidieckom sídle britských premiérov v anglickom Chequers povedal, že jej dal návrh, ktorý sa jej však zdal príliš „brutálny“. Na otázku BBC, čo Trump premiérke poradil, Mayová odpovedala: „Povedal mi, aby som EÚ zažalovala a nevstupovala s ňou do rokovaní.“

Britská vláda zverejnila podrobný plán brexitu, ktorý predložila parlamentu. Ešte pred jeho zverejnením odstúpili zo svojich funkcií britský minister pre brexit David Davis a po ňom i šéf diplomacie Boris Johnson, ktorí Mayovej plán pokladajú za príliš „mäkký“ a v rozpore s tým, za čo Briti v roku 2016 v referende o vystúpení z EÚ hlasovali. Mayovej plán odchodu z EÚ predpokladá úzke prepojenie Británie s úniou v oblasti obchodovania s tovarmi, avšak nie so službami.

V podobnom duchu sa v rozhovore pre denník The Sun vyjadril aj Trump, ktorý povedal, že uskutočnenie „Mayovej brexitu“ môže znamenať aj neuzavretie obchodnej dohody medzi USA a Britániou. O niekoľko hodín neskôr však už tvrdil, že obchodná dohoda medzi oboma krajinami je „absolútne možná“. Popredný zástanca tvrdého brexitu konzervatívny poslanec Jacob Rees-Mogg označil Mayovej plán za „zlú dohodu“ pre Britániu, na základe ktorej bude povinná dodržiavať zákony EÚ, no nebude mať nijaké slovo pri ich vzniku.