Úvod Politika Trump pred samitom v Bruseli pobúril spojencov z NATO

Trump pred samitom v Bruseli pobúril spojencov z NATO

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump v utorok vo večerných hodinách za sprísnených bezpečnostných podmienok pristál v Bruseli, kde sa zúčasňuje dvojdňového summitu Severoatlantickej aliancie. Očakávania z priebehu samitu NATO sú v znamení napätia, aj pre postoj Bieleho domu, keďže Trump často vyčítavo reaguje na spojencov z aliancie, že míňajú na obranu menej, ako by mali, a prenechávajú obranu Európy na amerických pleciach.

Predseda Európskej rady Donald Tusk, ktorý je tiež hosťom samitu, v utorok pred novinármi Trumpovi odkázal, že Amerika nemá lepších spojencov, ako sú Európania, a upozornil ho, nech si to uvedomí najmä počas nadchádzajúceho stretnutia s ruským prezidentom Vladimirom Putinom v Helsinkách (16. 7.).

Prezidentské lietadlo značky Boeing 747, známe ako Air Force One, pristálo na národnom letisku v belgickej metropole o 21:03 h miestneho času. Lietadlo zostalo v nákladnom termináli spoločnosti Brucargo, kde Trumpa privítali nový veľvyslanec USA v Belgicku Ronald Gidwitz, americká veľvyslankyňa pri NATO Kay Baileyová Hutchisonová a veľvyslanec USA pri EÚ Gordon Sondland. Trump sa v stredu ráno stretol v centre Bruselu s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom – ešte predtým, ako sa zúčastnil na rokovaniach dvojdňového samitu hláv štátov a vlád 29 krajín Severoatlantickej aliancie.

Trump pred odletom do Bruselu opätovne „rozladil“ svojich európskych spojencov, keď vo Washingtone uviedol, že jeho schôdzka s Putinom, na budúci pondelok v Helsinkách, by mohla byť jednoduchšia ako samit NATO. Generálny tajomník NATO v utorok pred novinármi zdôraznil, že samit najvyšších lídrov aliancie by mal potvrdiť transatlantickú jednotu aj napriek nezhodám medzi USA a európskymi krajinami v sérii otázok – od obchodných sporov a parížsku klimatickú dohodu až po jadrovú dohodu s Iránom a výdavky na obranu.

Foto: archív