Úvod Politika Trump a Putin rokovali v Japonsku o zbrojení

Trump a Putin rokovali v Japonsku o zbrojení

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump sa v japonskej Osake stretol s Vladimirom Putinom. Počas 1,5-hodinového rokovania sa dohodli, že budú pokračovať v rozhovoroch o kontrole zbrojenia. Trump pritom vyhlásil, že nový kontrolný režim musí zahŕňať Čínu. Hovorili aj o Iráne, Sýrii, Venezuele alebo situácii na Ukrajine.

Obaja štátnici sú v Japonsku na samite najsilnejších ekonomík sveta G20. „Zlepšenie vzťahov medzi USA a Ruskom zodpovedná záujmom oboch krajín a celého sveta,“ píše sa vo vyhlásení Bieleho domu, zverejnenom po rokovaní.

Rusko aj USA v posledných mesiacoch oznámili, že odstupujú od dohody o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu z čias studenej vojny. Spojené štáty Rusko obviňovali, že zmluvu porušuje, Moskva však také tvrdenia odmieta. Trump pred začiatkom stretnutia ocenil veľmi dobré vzťahy s Kremľom.

Zatiaľ jediné širšie rokovanie Trumpa s Putinom sa konalo vlani v júli v Helsinkách. Prezidenti sa okrem toho niekoľkokrát stretli aj počas medzinárodných konferencií. Na začiatku mája spolu telefonicky hovorili asi hodinu a pol.

Americký prezident sa v Japonsku stretol aj s Angelou Merkelovou a ocenil rastúce obchodné vzťahy medzi Nemeckom a USA. Trump s nemeckou kancelárkou na bilaterálnych rokovaniach diskutovali aj o Iráne a jeho jadrovom programe, o podpore ekonomických reforiem na Ukrajine i zložitých obchodných rokovaniach medzi USA a Čínou.

Stretli sa aj Merkelová s Putinom, a to po prvý raz od minuloročnej aféry okolo otravy dvojitého agenta Sergeja Skripaľa v britskom Salisbury. Putin pred samitom G20 opätovne zdôraznil, že Rusko nemá s otravou nič spoločné. Vyhlásil pritom, že bilaterálne vzťahy sú oveľa dôležitejšie ako „rozruch okolo špiónov, ktorí nestoja ani za deravý groš“.