Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump sa vyhráža vypustením bojovníkov ISIS do Európy

Trump sa vyhráža vypustením bojovníkov ISIS do Európy

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump sa vyhrážal európskym krajinám, že na ich hraniciach vypustí bojovníkov teroristického hnutia Islamský štát (ISIS), ktorí sú momentálne zadržiavaní v Sýrii. Podľa svojich slov je odhodlaný to urobiť za predpokladu, že si dané štáty sami neprevezmú svojich občanov, ktorí bojovali v radoch ISIS. Informovala o tom agentúra AFP.

„Porazil som kalifát (ISIS),“ zdôraznil Trump pred reportérmi v Oválnej pracovni Bieleho domu počas stretnutia s austrálskym premiérom Scottom Morrisonom. Šéf Bieleho domu v tejto súvislosti ďalej uviedol, že USA teraz majú „tisíce vojenských zajatcov – bojovníkov ISIS“, pričom „žiadajú krajiny, z ktorých pochádzajú, európske krajiny“, aby si ich prevzali.

„Tieto štáty to nateraz odmietajú urobiť. V určitom momente budem nútený im povedať: ‘Prepáčte, ale buď si ich zoberiete, alebo ich pustíme, aby prišli k vašim hraniciam’,“ povedal Trump s poukazom na Nemecko a Francúzsko.

Spojené štáty totiž podľa Trumpových slov nebudú „tisíce a tisíce zajatých ľudí držať na základni Guantanamo Bay ďalších 50 rokov a míňať na nich miliardy a miliardy dolárov“.„Urobili sme Európe ohromnú láskavosť. Ak zajatcov z ISIS nechcú späť, dáme im ich pravdepodobne na hranice a potom si ich budú musieť sami pochytať,“ vyhlásil.

Trump podľa AFP týmto vyhlásením zopakoval svoje dávnejšie vyhrážky. Tie súvisia s tým, že medzi tisícami zajatých bojovníkov ISIS, ktorí sú momentálne držaní v preplnených zajateckých táboroch v Sýrii, je aj množstvo občanov európskych krajín.