Úvod Politika Trump: Severná Kórea koná pozitívne

Trump: Severná Kórea koná pozitívne

Foto: archív

Zdá sa, že Severná Kórea koná pozitívne, vyhlásil americký prezident Donald Trump po tom, ako Južná Kórea oznámila, že Pchjongjang je ochotný zastaviť jadrové a raketové skúšky a prípadne rokovať o vzdaní sa nukleárneho arzenálu, ak budú USA súhlasiť s bilaterálnymi rozhovormi. Trump doplnil, že pretrvávajúca situácia na Kórejskom polostrove nemôže natrvalo „tlieť“. A podľa vlastných slov dúfa, že najnovšia ponuka povedie k prelomu, píše agentúra AP.

„Prešli sme so Severnou Kóreou určite dlhú cestu, aspoň rétoricky,“ poznamenal šéf Bieleho domu a dodal: „Bolo by to skvelé pre svet.“ Napriek všetkému však Trump nemieni vopred hovoriť o podmienkach možných rokovaní. „Uvidíme, čo sa stane,“ zdôraznil na stretnutí so švédskym premiérom Stefanom Löfvenom.

Viceprezident USA Mike Pence predtým povedal, že Spojené štáty nezmenia svoj postoj k Severnej Kórei bez dokladov o vierohodných, overiteľných a konkrétnych krokoch k denuklearizácii – a to bez ohľadu na smerovanie prípadných rozhovorov s touto krajinou. USA a ich spojenci sú naďalej odhodlaní uplatňovať na severokórejského lídra Kim Čong-una „maximálny tlak“, aby sa jeho izolovaný režim vzdal jadrových zbraní.