Úvod Politika Trump: Strieľajte po migrantoch ostrými, ak prekročia hranice

Trump: Strieľajte po migrantoch ostrými, ak prekročia hranice

Donald Trump. (Foto: archív)

Prezident USA Donald Trump pohrozil úplným uzavretím mexicko-americkej hranice. Schválil tiež použitie ostrých nábojov proti migrantom, ktorí by sa pokúsili preniknúť do USA. Šéf Bieleho domu spomenul uzavretie hranice „na nejaký čas, kým nad ňou nezískame kontrolu“. Trump poukázal na situáciu okolo migrantov, ktorí sa v takzvanej karaváne vydali do USA a utáborili sa v pohraničnom mexickom meste Tijuana. Podľa jeho slov je to „veľmi zlá situácia“.

Prezident vyhlásil, že dal americkým vojakom na hranici povolenie použiť smrtiacu silu proti migrantom, ak to bude potrebné. „Dúfam, že nebudú musieť,“ poznamenal. Zdôraznil však, že nemá inú možnosť, pretože úrady v tomto prípade majú čo dočinenia s „hrubými ľuďmi“. Prezident USA podľa agentúry DPA znovu tvrdil, že medzi migrantmi je veľa zločincov a „veľmi nebezpečných ľudí“. „Nijakých zločincov do krajiny nepustíme,“ uistil.

Foto: archív

Mexický prezident Enrique Peña Nieto zareagoval vyhlásením, v ktorom odsúdil Trumpa za jeho vyhrážanie. V prejave k národu povedal, že Trump si tým rieši svoje vnútropolitické problémy. „Nespájajte si svoje frustrácie s nami,“ odkázal Nieto Trumpovi.

Už na začiatku novembra Trump varoval, že ak migranti budú na vojakov hádzať kamene, môžu po nich príslušníci armády strieľať. Armáda k južnej hranici medzitým vyslala tisícky vojakov, ktorí majú poskytovať logistickú podporu pohraničným úradom. Okrem iného inštalujú ostnatý drôt a stavajú bariéry.

Do Tijuany dorazilo od minulého týždňa už vyše štyritisíc stredoamerických utečencov, ktorí sa chcú dostať do USA a požiadať tam o azyl. Od minulého týždňa zadržala polícia v Tijuane 57 ľudí, väčšinou pre držanie ľahkých drog, opitosť a výtržnosti, štyri desiatky z nich už miestne úrady deportovali.

Migranti utekajú z krajín Strednej Ameriky pred chudobou, nezamestnanosťou a pouličnou kriminalitou. Mesto Tijuana už zažilo podobnú karavanu migrantov pred dvoma rokmi, keď prišlo niekoľko tisíc Haiťanov. Mnohým z nich sa podarilo dostať do USA, ale mnohí zakotvili v Mexiku.