Úvod Politika Trump telefonoval s Putinom

Trump telefonoval s Putinom

Koláž: archív

Spojené štáty a Rusko chcú podľa Moskvy spoločne bojovať proti medzinárodnému terorizmu. Prezidenti oboch krajín, Donald Trump a Vladimir Putin, sa v spoločnom telefonáte zhodli na potrebe úzkej spolupráce a posilnení vzťahov medzi svojimi veľmocami, oznámil Kremeľ.

Obaja lídri podľa vyhlásenia „vyjadrili pripravenosť na aktívne spoločné úsilie o stabilizáciu a rozvoj rusko-americkej spolupráce“. Zhodli sa tiež na potrebe „skutočnej koordinácie“ v boji proti teroristickým skupinám v Sýrii, ako je tzv. Islamský štát. Biely dom zatiaľ nevydal stanovisko k prvému telefonátu Trumpa a Putina od nedávneho nástupu nového prezidenta USA do funkcie.

Podľa Kremľa budú obaja prezidenti udržiavať „pravidelný osobný kontakt“ a začnú prípravy na osobné stretnutie. V telefonáte hovorili aj o otázkach strategickej stability, iránskom jadrovom programe, situácii na Kórejskom polostrove a o Ukrajine.

Trump telefonoval aj s ďalšími zahraničnými lídrami – nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou a japonským premiérom Šinzóm Abem. Naplánované mal aj telefonáty s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom a austrálskym premiérom Malcolmom Turnbullom.

V prvom telefonáte Trumpa s Merkelovou zdôraznili obaja politici „zásadný význam“ NATO pre transatlantické vzťahy a potrebu zachovania mieru a stability, vyplýva zo spoločného tlačového vyhlásenia. Potvrdili okrem toho zámer „v najbližších rokoch ešte prehĺbiť už výborné bilaterálne vzťahy“.