Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump tvrdí, že jeho politické prenasledovanie financuje Soros

Trump tvrdí, že jeho politické prenasledovanie financuje Soros

Donald Trump. (Foto: archív)

Veľká porota v New Yorku zahlasovala za obvinenie proti americkému exprezidentovi Donaldovi Trumpovi v súvislosti s úplatkom, ktorý mal vyplatiť pornoherečke Stormy Danielsovej, aby pred voľbami v roku 2016 aby mlčala o pomere s ním. Trump sa tak stal historicky prvým bývalým prezidentom USA, ktorý čelí obvineniu z trestného činu.

Obvinenie potvrdil aj exprezidentov právnik Joe Tacopina a viaceré ďalšie osoby oboznámené so záležitosťou. Trump 18. marca na sociálnej sieti oznámil, že 21. marca očakáva svoje zatknutie a jeho priaznivcov vyzval na protest. K avizovanému zatknutiu malo prísťť práve v súvislosti o spomenutým úplatkom vo výške 130.000 amerických dolárov.

Po niekoľkých dňoch od Trumpovho oznámenia a výzvy na protesty však veľká porota zvolaná newyorským prokurátorom Alvinom Braggom pokračovala vo vypočúvaní svedkov a zdalo sa, že k obvineniu exprezidenta tak skoro nepríde. Newyorské vyšetrovanie je prvým z troch hlavných vyšetrovaní vedené proti Tumpovi, v ktorom prišlo k rozhodnutiu o vznesení obvinenia.

Americký exprezident čelí aj vyšetrovaniu pre podozrenie z trestných činov v štáte Georgia, a to v súvislosti s voľbami v roku 2020. Vyšetrovaný je aj vo Washingtone v súvislosti s útokom na Kapitol zo 6. januára 2021, ktorý uskutočnili jeho stúpenci.

Trump odsúdil obvinenie proti svojej osobe. „Toto je politické prenasledovanie a zasahovanie do volieb na najvyššej úrovni v dejinách,“ uviedol Trump vo vyhlásení na sociálnej sieti len niekoľko minút po tom, ako bolo obvinenie proti nemu oznámené.

„Skôr než som zložil prísahu ako váš prezident Spojených štátov, sa radikálni ľavicoví demokrati – nepriatelia ťažko pracujúcich mužov a žien tejto krajiny – zapojili do honu na čarodejnice,“ uviedol Trump.

Vo vyhlásení ďalej vyhlásil, že sa pomstí. Trump sa usiluje o opätovnú prezidentskú nomináciu Republikánskej strany do volieb v roku 2024, a do Bieleho domu sa plánuje vrátiť. „Demokrati klamali, podvádzali a kradli vo svojej posadnutosti ‘dostať Trumpa’, ale teraz urobili nemysliteľné – obvinili úplne nevinného človeka,“ uvádza Trump.

O prokurátorovi Alvinovi Braggovi, ktorý vyšetrovanie úplatku Danielsovej vedie, tvrdí, že je financovaný Georgeom Sorosom a “robí špinavú prácu za amerického prezidenta Joea Bidena”. „Verím, že tento hon na čarodejnice sa mu vo veľkom vypomstí,“ dodal americký exprezident.