Úvod Politika Trump: USA uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

Trump: USA uznávajú Jeruzalem za hlavné mesto Izraela

Foto: archív

Americký prezident Donald Trump v Bielom dome vyhlásil, že USA uznávajú Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela. Oznámila to spravodajská televízia Sky News. „Dospel som k záveru, že je čas uznať Jeruzalem ako hlavné mesto Izraela,“ vyhlásil republikánsky prezident.

Trump zároveň vydal pokyn rezortu diplomacie, aby začal s prípravami procesu presťahovania amerického veľvyslanectva z Tel Avivu do Jeruzalema. „Tento proces sa začne okamžite,“ povedal Trump. Riešenie v podobe existencie dvoch štátov, ktoré by ukončilo konflikt na Blízkom východe, podporí, ak si to obe strany budú želať.

Slovensko s poľutovaním vzalo na vedomie vyhlásenie prezidenta USA o uznaní Jeruzalema za hlavné mesto Izraela. „Obávame sa, že toto rozhodnutie bude mať negatívny dopad na perspektívu mierového procesu a cieľ dosiahnuť dvojštátne riešenie ako jediné trvalé udržateľné riešenie, ktoré spĺňa požiadavky oboch strán – Izraela na bezpečnosť a Palestínčanov na štátnosť a zvrchovanosť,“ uviedol pre TASR uviedol hovorca Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Peter Susko.

Zároveň potvrdil, že Slovensko bude aj naďalej vo veci budúceho štatútu Jeruzalema vychádzať „z rezolúcie BR OSN č. 478/1980 a spoločnej pozície EÚ zdôrazňujúcej, že budúci štatút Jeruzalema ako budúceho hlavného mesta dvoch štátov musí byť výsledkom rokovaní a nie jednostranných politických rozhodnutí“. Ako ďalej uviedol všetky strany by sa mali zdržať krokov, ktoré by mohli viesť k eskalácii napäti

Postavenie Jeruzalema – mesta posvätného pre moslimov, kresťanov i židov – je jedným z hlavných problémov izraelsko-palestínskeho konfliktu. Izrael ho pokladá za svoje hlavné mesto, ale medzinárodné spoločenstvo zastáva názor, že štatút mesta sa musí určiť na mierových rozhovoroch. Palestínčania žiadajú, aby bol ich hlavným mestom východný Jeruzalem, obsadený Izraelom v roku 1967.

Foto: archív