Úvod ZO ZAHRANIČIA Trump: Z Jeruzalema som spravil izraelské hlavné mesto

Trump: Z Jeruzalema som spravil izraelské hlavné mesto

Foto: archív

Prezident USA Donald Trump počas predvolebného príhovoru pred svojimi voličmi povedal, že presťahovaním americkej ambasády zmenil Jeruzalem na hlavné mesto židovského štátu, aj keď Izrael už dlhodobo tvrdí, že mesto je sídlom jeho vlády.

Jeho rozhodnutie presťahovať veľvyslanectvo z Tel Avivu do Jeruzalema najviac ocenili americkí kresťania. Trump skritizoval predchádzajúce americké administratívy za to, že nepremiestnili diplomatickú misiu a nepodporili tak v mene Spojených štátov nárok Izraelčanov na toto mesto.

„Nikdy neprikročili k presunutiu nášho veľvyslanectva do Jeruzalema, čím by z neho spravili hlavné mesto Izraela, ale ja som tak učinil. Tí, ktorí to najviac oceňujú, sú evanjelikálni kresťania,“ vyhlásil Trump.

Palestínčania požadujú východnú časť Jeruzalema za metropolu svojho budúceho štátu; Palestínska samospráva preto Trumpov krok z roku 2018 odsúdila. Šéf Bieleho domu tiež vyhlásil, že počas slávnostného otvorenia novej ambasády v Jeruzaleme „sa nič nestalo“, hoci násilné zrážky medzi palestínskymi demonštrantmi a izraelskými bezpečnostnými silami si v pásme Gazy vyžiadali desiatky mŕtvych.

Trump slovne zaútočil aj na svojho predchodcu v prezidentskom úrade Baracka Obamu a jeho viceprezidenta Joea Bidena, s ktorým sa stretne v novembrových voľbách novej hlavy štátu.

„Nikto sa nesprával k Izraelu horšie než prezident Obama a viceprezident Biden,“ uzavrel Trump s odkazom na jadrovú dohodu z roku 2015 podpísanú medzi svetovými mocnosťami a Iránom.