Stačí jedno vyhlásenie Donalda Trumpa alebo reakcia na sociálnej sieti a hodnota firiem sa môže znížiť aj o niekoľko miliárd. Svoje by o tom vedeli rozprávať napríklad dodávatelia armádnych stíhačiek či prezidentského lietadla Air Force One.
Teraz prišiel rad aj na farmaceutické spoločnosti. Donald Trump, ktorý onedlho zasadne do amerického prezidentského kresla, sa o nich neveľmi pozitívne vyjadril počas 20-minútovej tlačovej konferencie. Podľa neho by americké spoločnosti nemali opúšťať USA a pri tejto príležitosti skritizoval farmaceutické koncerny.
„Musíme dostať farmaceutický priemysel späť. Dodávajú nám lieky, ale vo veľkej miere ich v USA nevyrábajú. Okrem toho musíme vytvoriť novú procedúru tvorby cien pre farmaceutický priemysel, pretože takto im prechádza vražda,“ uviedol Trump.
A trhy zareagovali. Ceny akcií deviatich najväčších farmafiriem (podľa indexu S&P 500) klesli v rozmedzí od jedného do piatich percent. Konkrétne ide o spoločnosti Johnson & Johnson, Pfizer, Merck, Amgen, AbbVie, Bristol-Myers Squibb, Gilead, Celgene a Eli Lilly. Z trhovej hodnoty spoločností bolo odpísaných takmer 25 miliárd dolárov a index Biotech ETF sa znížil o 4 percentá.
O tom, že slová Donalda Trumpa majú veľkú moc, sa presvedčila aj spoločnosť Lockheed Martin, ktorá získala vládny kontrakt na dodávku stíhačky F-35. Na Twitteri sa budúci americký prezident vyjadril, že zmluva je predražená. Trhy okamžite zareagovali a z trhovej hodnoty spoločnosti odpísali 3,5 miliardy dolárov.
Podobnú skúsenosť má aj Boeing, ktorý pre Biely dom vyrába prezidentské lietadlá, známe ako Air Force One. Náklady sa podľa Trumpa vymkli kontrole a zákazka by mala byť zrušená.
Výrobcovia liekov sú už dva roky pod tlakom americkej vlády, ktorej sa nepáči prudké zdražovanie liekov. Aj také, ktoré zachraňujú životy. Američania potom cestujú po svete, aby sa nechali lacnejšie ošetriť.
Väčšina krajín sveta má ústredný orgán, a ten o cenách rokuje s nemocnicami a predajcami liekov. Veľká Británia má tím 14 ľudí, vyjednávajúcich s výrobcami liekov, aby krajine ponúkli lepšie ceny. Tento tím zastupuje 63 miliónov ľudí a môže preto žiadať vysoké zľavy.
V Spojených štátoch však nič také nie je. Predstavitelia každého poistného plánu rokujú s nemocnicami, doktormi a farmaceutickými spoločnosťami individuálne a určujú si ceny. Preto americkí poistenci nemajú hromadnú zľavu. Podľa Trumpa by mohlo byť ďalším riešením importovať lacnejšie lieky, čo by pomohlo znížiť cenu amerických analogických liečiv.