Úvod Politika Trumpov imigračný zákaz nie je prvý v histórii USA

Trumpov imigračný zákaz nie je prvý v histórii USA

Foto: archív

Donald Trump nie je jediný americký prezident, ktorý sa postavil proti prisťahovalcom. V histórii Spojených štátov možno nájsť viaceré obmedzenia, povinné registrácie či nútené relokácie. Koncom 19. storočia zažili zákaz imigrácie do Spojených štátov Číňania. Vláda ich obviňovala zo znižovania miezd a ohrozovania sociálneho poriadku v Spojených štátoch.

Zákaz mal názov Zákon o vylúčení Číny a v roku 1882 ho podpísal prezident Chester A. Arthur. Platil desať rokov, potom bol obnovený a dokonca aj sprísnený. Prezident Benjamin Harrison k zákazu prisťahovalectva Číňanov pridal aj povinnú registráciu všetkých ľudí s čínskym pôvodom žijúcich v USA. Zákon bol známy ako Geary Act a meno dostal po kalifornskom kongresmanovi Gearym, ktorý ho napísal.

Ďalší zákaz prišiel počas druhej svetovej vojny a týkal sa Japoncov. Vo februári 1942, dva mesiace po útoku Japonska na americkú základňu Pearl Harbor v Havajskom súostroví, podpísal prezident Franklin D. Roosevelt Nariadenie 9066. To umožňovalo armáde zadržať a uväzniť ľudí považovaných za hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Foto: archív
Foto: archív

Nariadenie síce nespomínalo slovo Japonsko alebo Japonec, vyústilo však do zatknutia a poslania viac ako 100-tisíc amerických Japoncov do zadržiavacích táborov v Kalifornii, Arizone, Wyomingu, Colorade, Utahu a Arkansase.

Sporný prezidentský dekrét vydal aj prezident Jimmy Carter v roku 1979 po revolúcii v Iráne, keď sa z dovtedajšieho spojenca Spojených štátov stal nepriateľ. V USA v tom čase študovalo mnoho mladých Iráncov a Carterovo Nariadenie 12172 pre nich znamenalo povinné zaregistrovanie sa.

Študenti sa museli prihlásiť na imigračnej službe, predložiť svoje pasy, imigračné dokumenty, potvrdenie o súčasnom bydlisku aj o návšteve univerzity s plánovaným dátumom skončenia. Tento proces museli absolvovať každý rok až do konca svojich štúdií.

Posledné podobné nariadenie podobného druhu prišlo krátko po udalostiach 11. septembra 2001. Prezident George W. Bush v snahe zmierniť strach Američanov z ďalších možných útokov prijal národný registračný systém (NSEERS). Ten sa týkal 25 krajín, z ktorých všetky okrem jednej mali prevažne moslimské obyvateľstvo.

Občania týchto krajín žijúci v USA, resp. muži vo veku od 16 rokov, sa mali raz za rok prihlásiť vybraným imigračným úradom na rozhovor a previerku. Podľa informácií NPR bolo takto zaregistrovaných 180-tisíc mužov a chlapcov, ani jediná previerka však neviedla k obvineniu z prepojenia na terorizmus. Program stál ročne desať miliónov dolárov a bol pozastavený v roku 2011, keď ho nahradilo zavedenie používania biometrických dát.

Foto: archív
Foto: archív