Úvod ZO ZAHRANIČIA Trumpov poradca prirovnal obchodný spor s Čínou k studenej vojne

Trumpov poradca prirovnal obchodný spor s Čínou k studenej vojne

Foto: archív

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow prirovnal obchodné rozhovory s Čínou k studenej vojne. Riešenie obchodného konfliktu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta by podľa neho mohlo trvať niekoľko rokov, dokonca aj desaťročí.

Predstavitelia USA a Číny sa dohodli, že ďalšie kolo obchodných rozhovorov sa bude konať v októbri vo Washingtone. Kudlow uviedol, že v hre je veľa a je potrebné dosiahnuť správny výsledok. Tento ekonomický poradca pracoval aj v administratíve bývalého prezidenta Ronalda Reagana: „Pamätám sa, ako prezident Reagan viedol podobný boj proti Sovietskemu zväzu.“

Spojené štáty a Čína spolu už od minulého roka vedú obchodnú vojnu a v jej rámci si vzájomne vyrubujú cla. Konflikt medzi týmito krajinami má negatívne dôsledky na svetovú ekonomiku a na finančných trhoch vyvoláva obavy z globálnej hospodárskej recesie.

Niall Ferguson z Hooverovho inštitútu na Stanfordskej univerzite podľa televízie CNBC uviedol, že USA a Čína sa už nachádzajú „v počiatočných fázach“ druhej studenej vojny. „Trumpov problém je, že to už nemôže kedykoľvek jednoducho zastaviť, pretože táto záležitosť eskalovala do ďalších oblastí,“ dodal.