Úvod Kultúra Tublatanka nahrala vianočnú pesničku s mierovým posolstvom

Tublatanka nahrala vianočnú pesničku s mierovým posolstvom

Koláž: redakcia

Hudobná skupina Tublatanka už v roku 1993 vydala úspešný vianočný album Poďme bratia do Betlehema, na ktorom ponúkla svieže rockové verzie známych slovenských ľudových kolied. Album bol v našej popmusic precedensom, ktorý zopakovali aj iní domáci interperti. Ľudové motívy sa v ďalších rokoch objavili v mnohých popových skladbách, pričom nešlo iba o piesne spojené s najkrajšími sviatkami v roku.

V roku 2006 Tublatanka nahrala ďalší vianočný album s názvom Vianočný deň, kde sa opäť objavili moderné verzie kolied i tradičných ľudových pesničiek. Výnimkou bola pôvodná titulná skladba Vianočný deň, navodzujúca sviatočnú atmosféru kolekcie šestnástich skladieb.

Tento rok má skupina pre fanúšikov prekvapenie: Tublatanka opäť prichádza s rockovou vianočnou pesničkou. Tá tentoraz nie je súčasťou albumu, ale sólovou skladbou. Podľa lídra kapely Maťa Ďurindu ju zverejnia v najbližšom čase na YouTube.

“Pesničku sme nazvali ‘Duch Vianoc má inú tvár’. Zatiaľ sme k nej nenakrútili videoklip, ale veríme, že aj napriek tomu bude mať úspech,” povedal Ďurinda a dodal, že bude záležať na slovenských a českých rozhlasových staniciach, či zaznie aj v predvianočnom rozhlasovom éteri.

“Pieseň má rýchle tempo, je melodická a dobre zapamätateľná. Poslucháčov by mohol zaujať nadhľadový text o o tom, že Vianoce sú v dnešných časoch trochu iné, ako ich poznáme z detstva, ale radosť z nich je rovnako veľká. V jednej časti piesne sme si Vianoce pripomenuli aj známym motívom z filmu Perinbaba. Ten plynule prechádza do časti skladby, ktorá hovorí o tom, že všetci by si mali v tejto nepokojnej dobe želať najmä mier, nech už majú Vianoce akúkoľvek tvár. Táto pasáž je  mojou osobnou pointou, želaním, aj mierovým posolstvom našej novej vianočnej piesne,” uzavrel frontman Tublatanky.

Foto: archív