Úvod Z DOMOVA Tunel Višňové bude do troch rokov, verí nový minister dopravy

Tunel Višňové bude do troch rokov, verí nový minister dopravy

Foto: archív

Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal verí, že do konca roka 2020 sa skončí súťažný dialóg na zhotoviteľa dostavby Tunela Višňové a jeho dostavba je reálna do troch rokov. Povedal to na brífingu pred Tunelom Višňové po obhliadke diaľničného úseku D1 Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka.

Súťaž na Tunel Višňové bude podľa ministra dopravy rozdelená na tri časti. „Stavebnú – samotné sekundárne ostenie tunela, druhá časť bude zameraná na technológiu tunela a tretia časť na obslužnú budovu diaľničnej prevádzky. Je to síce ambiciózne, ale stále chceme veriť, že do konca roka 2020 budeme mať zhotoviteľa minimálne na stavbu tunela,“ podotkol.

„Úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka sme pripravení odovzdať. Ale sám osebe nedáva prakticky nijaký zmysel, musíme dokončiť privádzač do Žiliny. Podľa posledných informácií veríme, že do konca roka 2020 tento privádzač sprejazdníme,“ uviedol minister dopravy.

Vysvetlil, že úsek Hričovské Podhradie – Lietavská Lúčka sprístupnia pre osobnú dopravu a nákladná doprava bude pokračovať v pôvodnom smere. Minimálne nateraz bude otvorený iba v smere na Žilinu, a nie aj na Rajec.

„Ale s primátorom Žiliny Petrom Fiabáneom sme riešili aj posilnenie takzvaného bajpasu na kruhovom objazde pri Metre. Uvedomujeme si, že to extrémne zaťaží Žilinu. Preto odtiaľ vylučujeme nákladnú dopravu a posilňujeme práve kruhový objazd,“ dodal Doležal.