Úvod Spoločnosť Tuniský terorista zmasakroval v Nice 80 ľudí

Tuniský terorista zmasakroval v Nice 80 ľudí

Foto: archív

Ďalšia rana pre Francúzsko. Potom, čo francúzsky prezident François Hollande vyhlásil, že výnimočný stav, ktorý v krajine trvá od teroristických útokov v Paríži, bude čoskoro minulosťou, dostali Francúzi vo štvrtok večer ďalší nečakaný úder. Nákladné auto vrazilo do davu ľudí oslavujúcich sviatok dobytia Bastily. Úrady hovoria o atentáte, stále nie je isté, či išlo o teroristický čin. Počet mŕtvych už prekročil 80, zranených je viac ako stovka ľudí. Na mieste bolo údajne počuť aj výstrely.

K incidentu prišlo na slávnej promenáde Promenade des Anglais v meste Nice na juhu Francúzska. K útoku malo prísť vo chvíli, keď zhromaždení  ľudia čakali na ohňostroj. Vodiča kamióna muži zákona zastrelili.  V kamióne, ktorý narazil do davu oslavujúcich Francúzov, sa údajne nachádzali zbrane vrátane pušiek a granátov, informuje Le Figaro.

Foto: archív
Foto: archív

Kamión vraj vletel medzi ľudí v obrovskej rýchlosti, čo vysvetľuje enormne vysoký počet obetí, informuje na svojom webe ČT 24. Zástupca prefekta Sébastien Humbert uviedol, že vodič nákladiaka prešiel po rušnej promenáde Promenade des Anglais vysokou rýchlosťou úsek dlhý asi 2 kilometre a zrazil množstvo ľudí.

Útočník mal údajne 31 rokov, žil v Nice a mal dvojité francúzsko-tuniské občianstvo. Francúzsky minister vnútra Bernard Cazeneuve sa k týmto informáciám doposiaľ odmietol vyjadriť, pričom uviedol, že „identifikácia zločinca ešte prebieha“. „Sme vo vojne s teroristami, ktorí nás chcú zasiahnuť za každú cenu a veľmi násilným spôsobom,“ dodal minister, ktorého citovala agentúra AP.

Foto: archív
Foto: archív

Vedenie mesta Nice obyvateľom nariadilo, aby sa zdržiavali vnútri budov a pokiaľ možno aj mimo centra. Francúzsky prezident Francois Hollande uviedol, že útok v Nice je nepopierateľne teroristickej povahy. Zvolal zároveň zasadnutie krízového štábu v Elyzejskom paláci, na miesto útoku má namierené aj minister vnútra  Bernard Cazaneuve.

Premiér Robert Fico, ktorý rokuje v Mongolsku s medzinárodnými lídrami, vyjadril sústrasť pozostalým. „Je mi veľmi ľúto všetkých obetí a všetkých ranených pri tomto odpornom teroristickom útoku. Rád by som prejavil Francúzom solidaritu,“ vyhlásil počas prebiehajúceho samitu slovenský premiér. „Je to udalosť, ktorá bude opäť hýbať niekoľko mesiacov nielen Európou, ale aj celým svetom, pretože útoky sa objavujú vo všetkých kútoch sveta,“ povedal Fico.

Foto: archív
Foto: archív

Video z teroristického útoku v Nice: