Úvod Politika Turci sú faktickými spojencami Islamského štátu, povedal Zeman

Turci sú faktickými spojencami Islamského štátu, povedal Zeman

Prezident ČR Miloš Zeman. (Foto: archív)

Turecko je podľa českého prezidenta Miloša Zemana faktickým spojencom teroristickej organizácie Islamský štát. Prezident to povedal pri diskusii s obyvateľmi obce Vintířov na Sokolovsku.

„Prečo útočia (Turci) na Kurdov? No pretože sú faktickými spojencami Islamského štátu, „povedal Zeman, keď odpovedal na otázku z publika, prečo Turecko útočí na Kurdov, ktorí bojujú s islamistami.

„To znamená, aj keď sú členmi Severoatlantickej aliancie a hlásia sa do Európskej únie – a tam je však málo pravdepodobné, že budú prijatí – tak existovali informácie o tom, že v čase, keď Islamský štát okupoval podstatnú časť ako Sýrie, tak Iraku, bolo práve Turecko, ktoré sprostredkúvalo niektoré logistické operácie pre zásobovanie Islamského štátu. Konkrétne napríklad vývoz ropy a podobne,“ vyhlásil.

Podľa neho turecký prezident Recep Tayyip Erdogan „skôr stavil na islamizáciu Turecka.“ „Už je to skôr štát, ktorý vyznáva islamskú ideológiu. A z toho logicky vyplýva, že má blízko k islamským radikálom a z toho logicky vyplýva, že naopak útočí na Kurdov, „dodal.