Úvod Politika Turecko bude prvá krajina NATO s kompletom S-400

Turecko bude prvá krajina NATO s kompletom S-400

Foto: archív

Rusko dodá Turecku štyri komplety systému protivzdušnej obrany S-400 za 2,5 miliardy dolárov. Informoval o tom ruský denník Kommersant s odvolaním sa na vyjadrenie riaditeľa ruskej štátnej spoločnosti Rostech Sergeja Čemezova. Podľa neho je už príslušná dohoda medzi oboma stranami takmer sfinalizovaná. Na schválenie čakajú už len záverečné dokumenty.

Turecko podľa šéfa Rostechu zaplatí 45 percent dohodnutej sumy; zvyšných 55 mu poskytne Rusko vo forme pôžičiek. S prvými dodávkami súčastí systému do Turecka sa ráta v marci 2020. Čemezov zdôraznil, že Turecko dostane komplety S-400 ako vôbec prvá členská krajina Severoatlantickej aliancie.

Správy o tom, že Turecko rokuje s Moskvou o nákupe systému S-400 Triumf, sa objavili už na jar tohto roku. Na Západe tento kontrakt vyvolal znepokojenie: Turecko je totiž členský štát NATO a S-400 nie je kompatibilný so systémami Aliancie. NATO sa obáva najmä utužovania vojenskej spolupráce medzi Moskvou a Ankarou.

S-400 Triumf je najmodernejší ruský raketový systém protivzdušnej obrany. V prevádzke je od roku 2007. Je určený na ničenie všetkých typov moderných a perspektívnych vzdušných útočných prostriedkov. Je schopný zasiahnuť aerodynamické ciele do vzdialenosti 400 kilometrov a taktické balistické ciele letiace rýchlosťou 4,8 km/s do vzdialenosti 60 kilometrov, a to vo výške niekoľkých metrov až niekoľkých desiatok kilometrov.