Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko chce do troch rokov pristáť na Mesiaci s vlastnou raketou

Turecko chce do troch rokov pristáť na Mesiaci s vlastnou raketou

Elon Musk a Recep Tayyip Erdogan. (Foto: archív)

Turecko chce do konca roka 2023 po prvý raz pristáť na Mesiaci, a to s vlastnou raketou. Do vesmíru by sa mal dostať aj turecký kozmonaut. Uviedol to prezident Recep Tayyip Erdogan pri predstavovaní cieľov vesmírneho programu. Pri misii však bude spolupracovať s medzinárodnými partnermi.

„Chceme pristáť na Mesiaci v roku 2023 k stému výročiu tureckej republiky,“ vyhlásil Erdogan. Podľa neho na Mesiaci pristane „turecká hybridná raketa“, ktorú chce krajina vyvinúť v spolupráci so zahraničnými expertmi.

Turecký prezident neuviedol, s akými medzinárodnými partnermi chce spolupracovať. Nedávno však rokoval s Elonom Muskom o možnosti spolupráce v oblasti vesmírnych technológií. Turecko v januári využilo služby firmy SpaceX na dopravu svojho satelitu Turksat 5A na obežnú dráhu.

Ankara v posledných rokoch posilňuje aj spoluprácu s Pekingom, ktorý má takisto veľké ambície pri dobývaní vesmíru. V decembri sa na Zem vrátila čínska sonda Čchang-e 5 so vzorkami mesačnej horniny.

Vo vesmírnom programe sa Turecko zameria predovšetkým na vývoj technológií pre satelity. Tento rok chce vyslať na obežnú dráhu svoj ôsmy satelit, ktorý bude slúžiť na pozorovanie Zeme a získavanie kvalitných fotografií. Okrem toho plánuje vybudovať nový kozmodróm.