Úvod ZO ZAHRANIČIA Turecko chystá vojenskú inváziu do severnej Sýrie

Turecko chystá vojenskú inváziu do severnej Sýrie

Foto: archív

Biely dom podľa agentúry AP potvrdil, že Turecko čoskoro podnikne vojenskú operáciu na severe Sýrie. Tlačová hovorkyňa Stephanie Grishamová uviedla, že americké jednotky ofenzívu nepodporia a ani sa na nej nezúčastnia. Nebudú sa už ani vyskytovať v bezprostrednej blízkosti oblasti.

Operácia podľa AP vzbudzuje obavy o osud sýrskych Kurdov, ktorí s Američanmi bojovali proti teroristickej organizácii Islamský štát. Turecko ich však zaraďuje k teroristom a k spojencom zakázanej Strany kurdských pracujúcich. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan tvrdí, že zónu pri tureckej hranici musia prestať ohrozovať ozbrojené milície sýrskych Kurdov. Majú tak byť vytvorené podmienky potrebné na návrat sýrskych utečencov.

O Kurdoch sa však vyhlásenie Bieleho domu nezmieňuje. Podľa Bieleho domu bolo vyhlásenie vydané po telefonáte medzi americkým prezidentom Donaldom Trumpom a Erdoganom. Podľa AP nie je zrejmé ani to, či teraz Washington úplne stiahne svojich asi tisíc vojakov zo severnej Sýrie. Turecko podľa Bieleho domu taktiež preberie zodpovednosť za zahraničných bojovníkov ISIS, ktorých zadržali kurdské jednotky.

Arabsko-kurdská koalícia Sýrske demokratické sily, podporovaná Spojenými štátmi, v reakcii na Erdoganovo vyjadrenie vyhlásila, že sa bude brániť „akémukoľvek nevyprovokovanému útoku Turecka“ a že „nebude váhať premeniť na všeobecnú vojnu“ obranu oblasti, ktorú ovláda na severovýchode Sýrie.