Úvod Politika Turecko dostalo prvú časť ruského protiraketového systému

Turecko dostalo prvú časť ruského protiraketového systému

Foto: archív

Do Turecka dorazila prvá časť dodávky ruského systému protiraketovej obrany S-400. Niektoré štáty Severoatlantickej aliancie, ktorej je Turecko členom, nákup kritizujú a Spojené štáty opätovne pohrozili Ankare sankciami.

„Prvá časť ruského protiraketového systému S-400 dorazila na leteckú základňu Mürted Air Base pri Ankare,“ citoval denník Daily Sabah vyhlásenie tureckého ministerstva obrany. Potvrdil tak neoficiálne správy, podľa ktorých už z Ruska odleteli lietadlá s nákladom tohto systému. Ministerstvo obrany zároveň uviedlo, že ďalšie časti dodávky budú nasledovať v najbližších dňoch.

Až keď bude systém operatívny, úrady rozhodnú, ako konkrétne ho využijú. Podľa miestnych médií by mal byť plne funkčný do štyroch až šiestich týždňov. Do Turecka by mali doraziť aj ruskí experti, aby pomohli s inštaláciou systému. Ankara neuviedla, kde ho chce umiestniť. Podľa neoficiálnych správ z tureckých médií by to však malo byť na východe krajiny pri sýrskych hraniciach.

Turecká vláda podpísala kontrakt na systém S-400 v hodnote 2,5 miliardy dolárov v decembri 2017. USA aj NATO nákup kritizujú s tým, že ruské rakety zem-vzduch sú pre prozápadné armády ohrozením a so zbraňovými systémami Severoatlantickej aliancie nie sú kompatibilné. Namiesto rakiet S-400 ponúka Pentagón Turkom americký systém Patriot.

Washington už od roku 2017 žiada Ankaru, aby od zmluvy s Ruskom odstúpila. V opačnom prípade vraj zruší Turecku kontrakt na dodávku stovky stíhačiek F-35 a zastaví aj výrobu ich komponentov v Turecku.

Viceprezident USA Mike Pence dokonca Ankaru varoval, že nákupom riskuje svoje členstvo v NATO. Pridalo sa k nemu aj americké ministerstvo zahraničia. Jeho hovorkyňa Morgan Ortagusová nedávno potvrdila, že postoj Washingtonu k dodávke S-400 sa nemení. Dodala, že Turecko preto stále čelí hrozbe amerických sankcií.