Úvod Politika Turecko je pre Západ nebezpečný spojenec

Turecko je pre Západ nebezpečný spojenec

Foto: archív

Noc z piatka na sobotu opäť ukázala, že Turecko je nevyspytateľná krajina a pre Západ nebezpečný spojenec. Pokus o vojenský prevrat, ktorý sa v krajine odohral, svedčí o vnútornej nestabilite. To by malo zabrániť pokračovaniu rozhovorov o vstupe Turecka do Európskej únie či o plánovanom zrušení víz.

Fakt, že vláda členskej krajiny NATO nemá plne pod kontrolou časť svojej armády, je ukážkou obrovských deficitov tureckého vládnutia. Na členstvo v únii by preto mala zabudnúť nielen samotná Ankara, ale aj jej európski podporovatelia ako nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Práve Merkelová sa snaží svoje zlyhania pri riešení migračnej krízy vyžehliť dohodami s pofidérnym tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom. Samozrejme, problém s utečencami sa má riešiť v Ankare, ale nie na základe tureckého diktátu a nezmyselných sľubov, že bude môcť vstúpiť do EÚ a jeho občania budú onedlho cestovať do celej únie bez víz.

Foto: archív
Foto: archív

Je to síce veľká, vplyvná a ekonomicky mimoriadne zaujímavá krajina, ale to ešte neznamená, že patrí do Európy. Nikdy do nej nepatrila ani kultúrne, ani inak. Silnie tam tendencia postupnej islamizácie, ktorá je pre Európu smrteľná. A netreba to dokazovať len na fakte, že väčšina teroristických útokov je priamo alebo nepriamo spojená s islamizmom.

Turecká vláda naďalej tvrdo potláča najrôznejších oponentov od politikov cez novinárov až po národnostné menšiny. A to do súčasnej Európy nepatrí. Ak sa teda nechce Európska únia rozvrátiť sama, k čomu bruselskí byrokrati zo všetkých síl prispievajú, členstvo v nej by malo zostať pre Ankaru nedosiahnuteľné.

Foto:  munplanet.com
Foto: munplanet.com