Úvod Politika Turecko kúpilo ruský protiraketový systém. Washington hrozí sankciami

Turecko kúpilo ruský protiraketový systém. Washington hrozí sankciami

Foto: archív

Americká vláda zvažuje zavedenie sankcií proti Turecku, ak sa Ankara rozhodne dokončiť nákup ruského protiraketového systému S-400. Zverejnila to agentúra Bloomberg, ktorá sa odvoláva na osoby oboznámené s rozhodovaním Bieleho domu. Turecko systém v hodnote 2,5 miliardy dolárov už kúpilo, dodávka sa má začať v júli.

Spojené štáty a NATO, ktorého členom je aj Turecko, nákup tvrdo kritizujú. Ruské rakety zem-vzduch sú podľa Washingtonu pre západné armády ohrozením a so systémami zbraní NATO nie sú kompatibilné. Biely dom už skôr Ankaru varoval, že nákupom riskuje svoje členstvo v NATO.

Môže tak byť zrušený kontrakt na dodávku stovky najnovších amerických stíhačiek F-35, ako aj výroba ich komponentov v Turecku. O sankciách proti Turecku, ktorých najtvrdší variant by tureckú ekonomiku ťažko poškodil, rokujú predstavitelia americkej Národnej bezpečnostnej rady a ministerstva financií a zahraničia.

Foto: archív

Každá zo zvažovaných možností ráta s odvolaním dodávky lietadiel F-35. Najväčšiu podporu majú sankcie postihujúce niekoľko kľúčových firiem tureckého obranného sektora. Tie by nemohli využívať americké súčiastky a nesmeli by svoju produkciu uplatniť na americkom trhu.

Sankcie by mohli byť zavedené už v júli, prezident Donald Trump však nechce rozhodnutie potvrdiť pred samitom najväčších ekonomík sveta G20, ktorý sa koncom júna koná v Japonsku. Tam sa zrejme šéf Bieleho domu stretne s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom.