Úvod Politika Turecko má vraj záujem o americké základne v Sýrii

Turecko má vraj záujem o americké základne v Sýrii

Foto: archív

Turecko požiada Spojené štáty, aby po stiahnutí svojich vojakov zo Sýrie buď odovzdali svoje tamojšie základne Ankare, alebo ich zničili. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na tureckú tlač.

Americký prezident Donald Trump v polovici decembra oznámil, že USA stiahnu zo Sýrie všetkých svojich dvetisíc vojakov. Podľa Trumpa už totiž splnili svoju misiu, ktorou bola porážka džihádistov z tzv. Islamského štátu (ISIS).

„Dajte nám ich alebo ich zničte,“ napísali turecké noviny Hürriyet s odkazom na americké základne v Sýrii, ktorých je tam podľa denníka celkovo 22. Turecko podľa zdrojov Hürriyetu nepripustí, aby sa tieto základne dostali do rúk Spojenými štátmi podporovaných kurdských Jednotiek ľudovej obrany (YPG), ktoré Ankara považuje za teroristickú organizáciu.

Turecká vláda chce požiadavku na odovzdanie základní vzniesť počas stretnutia poradcu prezidenta USA pre národnú bezpečnosť Johna Boltona s tureckým náprotivkom Ibrahimom Kalinom, blízkym spolupracovníkom prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Do Turecka spoločne s Boltonom vycestovali aj predseda Zboru náčelníkov štábov ozbrojených síl USA John Dunford a mimoriadny americký vyslanec pre Sýriu James Jeffrey.

Podľa agentúry Reuters môže otázka základní ďalej skomplikovať rokovania o stiahnutí amerických vojsk zo severovýchodnej Sýrie. Realizáciu odsunu Bolton podmienil porážkou zvyškov Islamského štátu a poskytnutím bezpečnostných záruk pre kurdských bojovníkov, ktorí sú spojencami USA. Tieto záruky by mala podľa neho poskytnúť práve Ankara.