Úvod Politika Turecko nepodporí plán USA pre Palestínčanov

Turecko nepodporí plán USA pre Palestínčanov

Foto: archív

Pre Turecko neprichádza do úvahy, aby podporilo ekonomický plán pre Palestínčanov, ktorý nedávno predstavila vláda Spojených štátov. „Neprichádza do úvahy, aby sme pristupovali k tejto záležitosti pozitívne,“ povedal turecký prezident Recep Tayyip Erdogan novinárom na palube svojho lietadla, keď sa vracal zo samitu skupiny G20 v Japonsku.

Erdogan je hlasným obhajcom tzv. palestínskej veci a dôrazne nesúhlasí ani s vlaňajším rozhodnutím Spojených štátov presunúť svoje veľvyslanectvo v Izraeli do Jeruzalema, pripomenula AFP. Spomínaný americký plán predpokladá v priebehu desiatich rokov investície v hodnote 50 miliárd dolárov v prospech Palestínčanov žijúcich priamo na palestínskych územiach alebo v okolitých krajinách.

Projekty v oblastiach, ako sú budovanie ciest, hraničných priechodov a elektrární či rozvoj cestovného ruchu, majú podľa optimistickej vízie Washingtonu vytvoriť milión pracovných miest. Palestínska samospráva, rovnako ako i konkurenčné hnutie Hamas, túto iniciatívu odmietli ako pokus neskrývane proizraelského amerického prezidenta Donalda Trumpa podplatiť Palestínčanov, aby sa vzdali nároku na vlastný nezávislý štát.