Úvod Politika Turecko v tajnosti presunulo na sever Cypru desiatky tankov

Turecko v tajnosti presunulo na sever Cypru desiatky tankov

Foto: archív

Turecko v tajnosti prepravilo do okupovanej časti severného Cypru 42 tankov Leopard 2A4. Stroje nemeckej výroby sa nachádzajú len desať kilometrov od Nikózie, metropoly Cyperskej republiky. Informoval o tom turecký server Ahval s odvolaním sa na grécke médiá.

Tanky a muníciu na ostrov dopravili dve lode, ktoré vyplávali z tureckého prístavu Edirne. Tento krok odporuje zákazu amerického Kongresu a nemeckej vlády prevážať na ostrov zbrane vyrobené v týchto krajinách.

Napätie medzi Tureckom a Cyperskou republikou sa v uplynulých dvoch mesiacoch vystupňovalo pre spor okolo ťažby zemného plynu vo východnom Stredomorí. Pri cyperskom pobreží uskutočňujú prieskumné vrty už dve turecké lode.

Ankara bráni záujmy Severocyperskej republiky, ktorá vznikla na severe ostrova v roku 1974, keď tam Turecko vyslalo vojakov v reakcii na pokus cyperských Grékov o prevrat. V južnej časti ostrova je medzinárodne uznávaná Cyperská republika, ktorá je od roku 2004 členom EÚ. Severocyperskú republiku uznáva len Turecko.

Nikózia tvrdí, že výskumné vrty Ankary nerešpektujú výlučnú ekonomickú zónu Cyperskej republiky. Požiadala Európsku úniu, aby proti Turecku zaujala tvrdšiu pozíciu. Podľa Ankary majú na nerastné bohatstvo nárok Turecko aj Turci zo severnej časti ostrova. Po nerastných surovinách pátrajú pri pobreží Cypru aj talianske, americké a francúzske spoločnosti.