Úvod Politika Turecký vzdušný priestor budú chrániť ruské rakety

Turecký vzdušný priestor budú chrániť ruské rakety

Foto: archív

Moskva dodá do Turecka systém protivzdušnej obrany S-400. Hodnota transakcie podľa Sergeja Čemezova, riaditeľa štátnej korporácie Rostech združujúcej ruské zbrojovky, presahuje dve miliardy dolárov (1,7 miliardy eur). Kúpu raketového systému oznámil v septembri turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, podľa ktorého už bola podpísaná príslušná dohoda a zaplatená záloha.

Dodávky rakiet sa majú podľa tureckých zdrojov začať v priebehu dvoch rokov. Ankara predvlani zrušila tender na nákup tohto systému za 3,4 miliardy dolárov (3 miliardy eur), ale potom si to rozmyslela a rozhodla sa opäť rokovať o jeho nákupe. Ruský prezident Vladimir Putin v júni povedal, že Moskva je pripravená predať rakety Ankare.

Výhrady k chystanému turecko-ruskému obchodu vyjadrili v minulosti Spojené štáty a znepokojenie netajili ani iní spojenci v NATO. „Sami prijímame rozhodnutia týkajúce sa našej nezávislosti. Sme nútení prijímať bezpečnostné a obranné opatrenia, aby sme mohli brániť našu krajinu,“ vyhlásil Erdogan.

Rusko do Stredomoria v poslednom čase dodalo niekoľko systémov rakiet zem – vzduch typu S-300 a S-400. Tieto protiraketové systémy Moskva umiestnila okolo svojej leteckej základne Latákíja v Sýrii, vlani v apríli sa začali dodávky rakiet S-300 do Iránu. Systémy S-400 napríklad chránia Moskvu pred raketovým útokom, rozmiestnené sú aj na Kryme. Najnovšia verzia týchto rakiet je vraj schopná zostreľovať ciele v „blízkom vesmíre“. Rusko začalo vyvíjať aj nástupcu, systém S-500.

Zbrojný konglomerát Rostech vznikol pred desiatimi rokmi s cieľom pomáhať vývoju, výrobe a vývoze sofistikovaných výrobkov určených na civilné i vojenské použitie. Zahŕňa stovky organizácií vrátane 14 holdingov, z ktorých 11 pôsobí vo sfére zbrojného priemyslu.