Prerozdeľovanie žiadateľov o azyl medzi členské krajiny Európskej únie podľa kvót je neefektívny nástroj, ktorý štáty bloku rozdeľuje, domnieva sa šéf Európskej rady Donald Tusk. Na decembrovom samite dvadsaťosmičky budú predstavitelia štátov debatovať o migrácii.
Na samite bude Českú republiku po prvý raz reprezentovať nový premiér Andrej Babiš, ktorý mieni upozorňovať na nefunkčnosť kvót. Česko patrí spolu s Maďarskom a Poľskom medzi štáty, ktoré sa odmietli podieľať na programe dvojročného jednorazového prerozdeľovania žiadateľov o azyl a čaká ich preto žaloba pred úniovým súdom.
V EÚ sa teraz diskutuje najmä o reforme celého azylového, takzvaného dublinského, systému. Súčasťou reformy je aj trvalý prerozdeľovací mechanizmus spúšťaný v prípade krízy v niektorej členskej krajine. Štáty táto téma hlboko rozdeľuje. Potvrdený zatiaľ nebol ani Tuskov dokument, kde jednoznačne napísal, že otázka povinných kvót sa ukázala ako výrazne rozdeľujúca štáty a prístup ako neefektívny.
Podľa neho treba preto obnoviť vzájomnú dôveru medzi členskými krajinami. Len veľmi ťažko si vraj možno predstaviť, že by sa dal na základe návrhu na trvalý kvótový mechanizmus nájsť medzi členskými štátmi konsenzus. Rozporuplné pohľady prinieslo už hlasovanie v septembri 2015, kde bolo jednorazové prerozdeľovanie migrantov presadené väčšinovým hlasovaním práve proti vôli Slovenska a ďalších krajín zo strednej a východnej Európy.
Tuskov návrh sa napríklad zmieňuje o potrebe zrýchliť návraty tých, ktorí v EÚ na azyl nárok nemajú, o lepšej ochrane vonkajšej hranice na úniovej i národnej úrovni a o partnerstve so susednými štátmi pri boji s prevádzačstvom a pri riešení migračných tlakov. Európska komisia zatiaľ na stálom prerozdeľovaní imigrantov trvá.