Úvod ZO ZAHRANIČIA Twitter dostal v Rusku pokutu za nezmazanie postov s výzvami na protesty

Twitter dostal v Rusku pokutu za nezmazanie postov s výzvami na protesty

Foto: archív

Ruský súd udelil spoločnosti Twitter tri pokuty v celkovej výške takmer 100-tisíc eur (8,9 milióna rubľov) za to, že ani po varovaniach neodstránila posty s výzvami na účasť na opozičných protestoch.

Ruské úrady v januári obvinili zahraničné sociálne siete zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajiny. Išlo o výzvy na účasť na zhromaždeniach podporujúcich Alexeja Navaľného, ktoré prebehli v januári a začiatkom februára vo viacerých ruských mestách.

Ruská Federálna služba pre dozor v oblasti telekomunikácií, informačných technológií a masmédií (Roskomnadzor) sa preto rozhodla vypracovať protokoly na pokutovanie zahraničných sociálnych médií, ak ani po varovaní neodstránia nevhodné posty.

Roskomnadzor označuje výzvy na účasť na protestoch za „nabádanie tínedžerov na účasť na protiprávnej činnosti“ a „účasť na úradmi nepovolených hromadných podujatiach“. Pokutovanie zahraničných internetových spoločností, ako sú Twitter, Facebook alebo Google, za nedodržiavanie právnych predpisov je v Rusku pomerne časté.