Úvod ZO ZAHRANIČIA Twitter ruší obmedzenia proti šíreniu tzv. dezinformácií o covide. EÚ varovala Muska,...

Twitter ruší obmedzenia proti šíreniu tzv. dezinformácií o covide. EÚ varovala Muska, že sieť zakáže

Foto: archív

Americká spoločnosť Twitter oznámila, že zrušila obmedzenia, ktoré zabraňovali šíreniu tzv. dezinformácií týkajúcich sa ochorenia COVID-19. „S účinnosťou od 23. novembra 2022 sociálna sieť Twitter neuplatňuje politiku týkajúcu sa zavádzajúcich informácií o COVID-19,“ uvádza sa v oznámení zverejnenom na blogu spoločnosti Twitter Inc.

Televízia CNN a ďalšie americké mainstreamové médiá tento krok komentovali tvrdením, že uvedená zmena prístupu môže viesť k nárastu šírenia nepravdivých tvrdení o covide v čase, keď sa zvyšujú počty nakazených v Číne i v iných oblastiach sveta.

Twitter už na počiatku pandémie v roku 2020 zaviedol sériu opatrení proti šíreniu covidových “dezinformácií” vrátane označovania príspevkov “s pochybným obsahom” či odstraňovania “falošných tvrdení” o vakcínach proti koronavírusu. Podobnú politiku doposiaľ uplatňuje aj sociálna sieť Facebook a videoslužba YouTube.

Koncom októbra tohto roku sociálnu a mikroblogovaciu sieť Twitter kúpil za 44 miliárd dolárov americký podnikateľ a miliardár Elon Musk, ktorý už avizoval viaceré zmeny v jej fungovaní.

Okrem iného začal s hromadným prepúšťaním, v rámci ktorého prišla o prácu vyše polovica zamestnancov vrátane tých, čo mali na starosti sledovanie dodržiavania pravidiel upravujúcich zverejňovanie obsahu.

Na základe internetového hlasovania Musk obnovil zablokovaný účet amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Avizoval tiež amnestiu, v rámci ktorej budú obnovené mnohé v minulosti pozastavené twitterové účty, s výnimkou tých, ktorých majitelia porušili zákon alebo sa zapojili do spamovania.

Európska únia Muska varovala, že ak nebude dodržiavať prísne pravidlá o moderovaní obsahu, Twitter zakáže. Informoval o tom denník Financial Times s odvolaním sa na svoje zdroje. Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton mal pohroziť Muskovi zákazom počas videohovoru.

Breton najbohatšiemu mužovi sveta povedal, že musí dodržiavať zoznam pravidiel, stanovených v novom zákone o digitálnych službách. Týka sa to zamedzenia „svojvoľného“ prístupu k obnoveniu zakázaných používateľov a súhlasu s „rozsiahlym nezávislým auditom“ platformy, uvádza denník.

Twitter bude musieť podľa Bretona zaviesť “transparentné pravidlá pre používateľov, výrazne posilniť moderovanie obsahu a chrániť slobodu prejavu, odhodlane bojovať proti dezinformáciám a obmedziť cielenú reklamu”. Musk sa zatiaľ k správe verejne nevyjadril, no už skôr uviedol, že Twitter bude dodržiavať všetky príslušné zákony.

Porušenie povinností stanovených v spomenutom zákone môže viesť k uloženiu pokuty až do výšky šesť percent ročného celosvetového príjmu spoločnosti alebo dokonca k zákazu pôsobiť na jednotnom trhu EÚ.

Elon Musk. (Fotomontáž: archív)