Úvod Politika Tymošenková bude iniciovať odvolávanie ukrajinského prezidenta Porošenka

Tymošenková bude iniciovať odvolávanie ukrajinského prezidenta Porošenka

Julija Tymošenková. (Foto: archív)

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková, ktorá sa uchádza o prezidentský post v marcových voľbách, vyhlásila, že bude iniciovať proces odvolávania prezidenta Petra Porošenka. Ten má súvisieť s jeho údajným zapojením sa do nelegálneho pašovania súčiastok pre ukrajinskú vojenskú techniku z Ruska. Informovali o tom agentúry Unian a TASS.

„Vyhlasujeme, že spolu s ostatnými frakciami, ktoré nás podporujú, začíname proti prezidentovi proces impeachmentu,“ uviedla podľa agentúry Unian Tymošenková na zasadnutí ukrajinského parlamentu.

Bývalá ukrajinská premiérka odôvodňuje tento krok tvrdením, že Porošenko spolu s inými osobami zo svojho okolia do krajiny ilegálne dovážal predražené a nekvalitné súčiastky pre vojenskú techniku z Ruska. Prezident sa podľa nej týmto dopustil vlastizrady, keďže „fakticky napomáhal nepriateľovi a ničil ukrajinskú armádu“.

Tymošenková sa odvoláva na výsledky investigatívnej práce novinárov z projektu „Naše peniaze s Denisom Byhusom“, z ktorých vyplynulo, že v ukrajinskom obrannom priemysle prichádzalo k rozsiahlemu rozkrádaniu rozpočtových prostriedkov. Na nelegálnej činnosti sa mal zúčastňovať aj syn prvého námestníka ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany Oleha Hladkovského.

Hoci ukrajinská ústava podľa agentúry TASS pripúšťa možnosť odvolania prezidenta, ak sa dopustí vlastizrady alebo iného trestného činu, ukrajinský parlament nedokázal od roku 1996 prijať zákon, ktorý konkrétne upravuje mechanizmus odvolávania.

Petro Porošenko. (Foto: archív)