Úvod Politika Tymošenková potvrdila kandidatúru na post prezidentky Ukrajiny

Tymošenková potvrdila kandidatúru na post prezidentky Ukrajiny

Foto: archív

Bývalá ukrajinská premiérka Julija Tymošenková oficiálne potvrdila svoju kandidatúru na post prezidentky krajiny, informovala agentúra AP. Tymošenková kandidatúru potvrdila v Kyjeve na zjazde svojej strany Vlasť (Baťkivščyna) a sľúbila, že sa bude snažiť znovu získať kontrolu nad polostrovom Krym, ktorý na základe referenda opätovne pripojilo k svojmu územiu Rusko, a nad územiami na juhu krajiny.

Prieskumy verejnej mienky podľa AP 58-ročnú Tymošenkovú pasujú za favoritku volieb, ktoré sú stanovené na 31. marca tohto roka. Tymošenková prežila dva a pol roka vo väzení po tom, ako ju súd v roku 2011 uznal za vinnú za prekročenie služobných právomocí pri podpisovaní zmlúv na dodávku zemného plynu z Ruska v roku 2009. Vo februári 2014 bola na základe rozhodnutia parlamentu z väzenia prepustená.

Uväznenie bolo podľa AP považované za pomstu jej politického protivníka Viktora Janukovyča, ktorý bol v tom čase prezidentom. Tymošenková na post prezidentky kandidovala aj v minulosti. V roku 2010 prehrala v súboji práve s Janukovyčom a v roku 2014 so súčasným prezidentom Petrom Porošenkom.