Úvod Spoločnosť U.S. Steel Košice kupujú Číňania

U.S. Steel Košice kupujú Číňania

Foto: archív

Predaj košických železiarní U. S. Steel štartuje. Americkí majitelia dávajú zelenú čínskej He Steel Group, čím zmietajú iné ponuky zo stola. Podľa denníka Hospodárske noviny (HN) obe spoločnosti podpísali 26. januára v Pittsburghu memorandum o porozumení.

Začína sa tak vstup čínskeho kapitálu do košickej továrne. Hovorca košického U. S. Steelu Ján Bača sa však k tejto téme odmietol vyjadriť. Zo zistení HN vyplýva, že nasledujúci krok bude takzvaná due diligence, ktorá odštartuje počas februára. Z európskeho hľadiska označuje komplexný audit, teda hĺbkovú kontrolu či previerku podniku.

„Memorandum nemá presné pravidlá, ale stanovujú sa v ňom konkrétne hranice obchodu a termíny. Vy za takých okolností máte záujem a my za týchto podmienok vieme predať. Podpis memoranda zároveň blokuje iných záujemcov,“ vysvetľuje viceprezident Zväzu strojárskeho priemyslu Juraj Borgula.

Medzi záujemcami bola napríklad aj česká spoločnosť Moravia Steel, za ktorou stoja slovenskí milionári na čele s Tomášom Chrenekom. Favoritom však bola práve He Steel, núkajúca za akcie košickej továrne až 1,4 miliardy eur. To je približne suma, za ktorú by bol americký vlastník ochotný predať svoju továreň.

Dianie okolo košického U. S. Steelu sleduje aj štát. Ten sa v prípade zmeny majiteľa chce uchádzať o akcionársky podiel. „Informácie o podpise memoranda s čínskou spoločnosťou nateraz nemáme. Ak sa tak stane, budeme verejnosť informovať,“ povedal tvrdí rezortu hospodárstva Maroš Stano.