Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík: Konferencia o budúcnosti Európy má za cieľ navodiť zdanie demokracie a...

Uhrík: Konferencia o budúcnosti Európy má za cieľ navodiť zdanie demokracie a záujmu o občanov

Milan Uhrík. (Foto: archív)

Závery Konferencie o budúcnosti Európy (CoFoE) zohľadňujú predovšetkým záujmy európskych inštitúcií. Tvrdí to europoslanec a šéf hnutia Republika Milan Uhrík. „Konferencia o budúcnosti Európy je dobrá myšlienka s veľkým potenciálom, keby Brusel ešpektoval iné názory a zapojiť do diskusie a rozhodovania tých, čo majú na veci odlišný pohľad,“ povedal Uhrík.

Z opisu a priebehu konferencie usudzuje, že jej skutočným cieľom bolo navodiť zdanie demokracie, plurality názorov a záujmu o občanov. „V praxi to boli prejavy pred prázdnou sálou, mimovládky a aktivisti platení bruselskými peniazmi a študenti, ktorých náklonnosť si kupujú cez rôzne výlety, stáže, pobyty opäť zväčša za bruselské peniaze,“ dodal europoslanec.

Neformálny dokument, v ktorom desať členských štátov EÚ varuje pred unáhlenými zmenami základných zmlúv únie, vníma Uhrík ako prejav obáv zo zasahovania do vnútorných záležitostí krajín.

Občania členských štátov mali v rámci konferencie do mája 2022 možnosť vyjadriť sa k fungovaniu EÚ a navrhnúť zmeny. Plénum CoFoE nakoniec v apríli tohto roka prijalo 49 návrhov zahŕňajúcich viac ako 300 opatrení na ich dosiahnutie v rámci deviatich tematických oblastí. Bude sa nimi zaoberať Európsky parlament, vlády členských krajín a Európska komisia.