Úvod Z DOMOVA Uhrík a Mazurek odchádzajú z vedenia ĽSNS, netaja sklamanie zo zákulisnej zmeny...

Uhrík a Mazurek odchádzajú z vedenia ĽSNS, netaja sklamanie zo zákulisnej zmeny stanov

Doterajší podpredsedovia ĽSNS Milan Mazurek a Milan Uhrík. (Foto: Facebook Milana Uhríka)

Europoslanec Milan Uhrík a poslanec NR SR Milan Mazurek na sociálnej sieti oznámili, že odstúpia z vedenia opozičnej Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS). Dôvodom sú zmeny stanov strany a sklamanie z okolností, za akých k nim prišlo.

„V rámci tejto zmeny prišlo k podstatnej zmene štruktúry predsedníctva, ako aj k ďalšiemu presunu kompetencií z predsedníctva na predsedu. Predsedníctvo strany prakticky nerozhoduje už o ničom,” napísal Uhrík v príspevku.

Dodal, že na budúcom straníckom sneme už nebude kandidovať za podpredsedu strany, keďže podľa neho tento post po uvedených zmených stanov už nemá praktický význam.

Mazurek vo svojom príspevku uviedol, že vopred nevedel o obsahu zmeny stanov rovnako, ako mnohí ďalší spolustraníci. „Dozvedel som sa o nej len náhodou, od hlasujúcich delegátov. Nikto so mnou, rovnako ako s ďalšími, navrhnuté zmeny neprebral a nemal som tak možnosť sa k nim vôbec vyjadriť a ovplyvniť ich obsah.

“Zmenil sa spôsob fungovania predsedníctva a jeho štruktúra, čo dáva predsedovi strany prakticky všetky kompetencie. Z praktického hľadiska tak predsedníctvo stratilo význam a stalo sa len čisto pro forma orgánom,“ napísal poslanec.

“Nijako si nedokážem vysvetliť, prečo nám to zatajili, prečo nám takto klamali,“ pokračoval poslanec a doterajší podpredseda ĽSNS, pričom dodal, že bude pôsobiť už len ako radový člen strany. “Tak ako vždy vystupujem proti totalitným praktikám Igora Matoviča, nemôžem zostať ticho ani teraz. Bolo by to pokrytecké.

Svedomie by mi nedovolilo zučastňovať sa na bábkovom predsedníctve bez reálnych právomocí a v atmosfére zákulisných hier. Nebudem sa teda viac uchádzať o funkciu v predsedníctve strany. Po rokoch moje pôsobenie vo vedení strany končí,” vysvetlil Mazurek.

Uhrík sa k pozadiu udalostí, ktoré ich primäli odísť z vedenia Kotlebovej strany, vyjadril podrobnejšie. Podobne ako Mazurek priznal, že je sklamaný z toho, že o zásadnej zmene stanov vôbec nevedel.

“Delegátom boli na sneme predložené na schválenie stanovy v úplne inom znení, ako návrh, ktorý sme odsúhlasili na poslednom spoločnom predsedníctve. Jednoducho, ako podpredseda strany som bol z tejto zmeny stanov úplne vynechaný. Taktiež som nebol ani medzi pozvanými delegátmi, ktorí o týchto zmenách (mnohí nevedomky) hlasovali.

Obávam sa, že s takto zmenenými stanovami bude ťažké nárokovať si morálne právo kritizovať kohokoľvek za totalitné praktiky – čo je škoda najmä teraz, keď Slovensko naozaj čelí autoritárskemu šialencovi na čele vlády.

Milan Uhrík, Marian Kotleba a Miroslav Suja na demonštrácii pred parlamentom 17. novembra 2020. (Foto: Pavel Kapusta)

Keďže boli tieto nové stanovy oficiálne zaregistrované, nezostáva mi nič iné, len verejne zaujať toto moje osobné stanovisko. Vždy som bol presvedčený, že zásadný úspech sa dá dosiahnuť len profesionálnou tímovou prácou a uváženým kolektívnym rozhodovaním.

Žiaľ, účasťou na takto oklieštenom predsedníctve (pracujúcom navyše netransparentným spôsobom) by som tieto osobné zásady, s ktorými som do politiky vstupoval, musel potlačiť. Musel by som niesť zodpovednosť za rozhodnutia, o ktorých ani neviem, a ktoré už vôbec nedokážem ovplyvniť,” vysvetlil Uhrík.

Europoslanec na záver svojich priaznivcov ubezpečil, že sa bude naďalej naplno venovať výkonu funkcie europoslanca a nezanevrie ani na domácu politiku a kamarátov a kolegov zo strany. “Ďakujem všetkým za pochopenie, držme si palce a ideme ďalej!” uzavrel svoj status.

Neskôr k odchodu dvoch podpredsedov z predsedníctva ĽSNS zaujal stanovisko aj poslanec parlamentu a hovorca strany Ondrej Ďurica. „Keďže obaja takíto významní funkcionári končia v predsedníctve strany, nevidím ani ja zmysel byť naďalej jeho súčasťou,“ uviedol na sociálnej sieti.

K situácii vyjadril aj ďalší podpredseda ĽSNS a poslanec zákonodarného zboru Miroslav Suja. Rovnako ako jeho kolegovia oznámil, že sa v budúcnosti už nebude uchádzať o post podpredsedu. Takisto zostáva radovým členom. Šéf ĽSNS Marian Kotleba zatiaľ na kroky svojich spolustraníkov verejne nereagoval.