Úvod ZO ZAHRANIČIA Uhrík: Na CoFoE budú mimovládky predstierať, že sú hovorcami všetkých Európanov

Uhrík: Na CoFoE budú mimovládky predstierať, že sú hovorcami všetkých Európanov

Foto: archív

Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) je len pre zástupcov občianskych a mimovládnych organizácií, ktorí budú predstierať, že zastupujú všetkých Európanov. Žiadať budú viac multikulturalizmu, dúhových pochodov, takzvanej zelenej agendy a LGBTI ideológie, uviedol europoslanec Milan Uhrík.

„Výber avizovaných rečníkov a organizácií už kritizovali zástupcovia konzervatívneho spektra ako neobjektívny a jednofarebný. Žiadnych skutočných konzervatívcov a vlastencov na tejto konferencii neočakávam a ak áno, tak len akýsi komparz,“ tvrdí nezaradený europoslanec a predseda Hnutia Republika.

EÚ v rámci CoFoE pozvala stovky náhodne vybraných občanov členských štátov do sídla Európskeho parlamentu, aby tam osobne vyjadrili svoj názor v rámci štyroch občianskych panelov zameraných na rôzne témy.

Na každom z nich sa zúčastňuje približne 200 občanov. Ako pripomína Európska komisia, účastníci sú zo všetkých 27 členských krajín, pričom odrážajú demografickú a sociálnu rozmanitosť EÚ a najmenej jedna tretina účastníkov každého z panelov je vo veku do 25 rokov.

Uhrík kritizuje aj skutočnosť, že diskusie jednotlivých pracovných skupín týchto občianskych panelov nebudú vysielať naživo. Deklarovaným cieľom je chrániť slobodu účastníkov diskutovať a navrhovať odporúčania.

„Osobne si skôr myslím, že diskusie v skupinách sa nebudú vysielať naživo práve preto, lebo by v nich mohol zaznieť aj iný názor. Plenárne zasadnutia európskych panelov občanov už naživo vysielané budú – a bude v nich to, čo sa schváli na neverejných diskusiách za prítomnosti ‘overovateľov faktov’,“ tvrdí Uhrík.

„Bolo by raz pekné vidieť, ak by zásadu slobody prejavu a proporcionality priestoru pre rôzne názory Európska únia skutočne realizovala a pretavila napríklad aj na tejto konferencii formou, že by šancu vyjadriť sa nedostali len tí, ktorí majú víziu globálneho štátu, globálnych korporácií a globálneho riadenia, ale aj ľudia, ktorí milujú svoj národ, tradície a kultúru,“ odpovedal Uhrík na otázku, kde v rámci CoFoE vidí priestor na zlepšenie.

Očakáva, že závery a odporúčania CoFoE budú mať dosah na ďalšie smerovanie EÚ, keďže „na konferenciu sú prizývané takmer výlučne osoby, ktoré majú podobné zmýšľanie ako európski komisári“.

Uhrík tiež predpokladá, že väčšina slovenských europoslancov „bude chváliť imaginárnu transparentnosť a dialóg (CoFoE), ale to bude skôr tým, že oni už vymenili službu Slovensku za službu Európskej únii“.

„Osobne som presvedčený, že slovenský politik zvolený slovenskými občanmi v demokratických voľbách musí reprezentovať názor Slovenskej republiky a razantne, no slušne, hájiť jej záujmy,“ dodal.