Úvod Z DOMOVA Uhrík o kľačiacich slovenských futbalistoch: Čo im už šibe?

Uhrík o kľačiacich slovenských futbalistoch: Čo im už šibe?

Milan Uhrík. (Foto: Michaela Kolimárová)

Slovenskí futbalisti v úvode štvrtkového večerného zápasu spolu so svojimi ostrovnými náprotivkami pokľakli na znak sympatií k hnutiu Black Lives Matter. Slovenskí športovci zdolali reprezentantov Írska. V penaltovom rozstrele, ku ktorému prišlo pre nerozhodný výsledok 0:0, nasúkali súperovi štyri góly, pričom Íri našim hráčom iba dva.

Naši futbalisti sú tak o čosi bližšie k postupu na európsky šampionát 2020, ktorý sa pre pandémiu koronavírusu uskutoční až na budúci rok. O miestenku ešte zabojujú s hráčmi Severného Írska.

Zápas na bratislavskom Tehelnom poli však nemal iba rýdzo športovú, ale aj ideologickú príchuť. Pred úvodným výkopom si totiž všetci hráči pokľakli na znak podpory americkému rasovému hnutiu Black Lives Matter (BLM).

Pripomeňme, že sila BLM sa zvýšila po zabití Afroameričana Georgea Floyda v máji tohto roka a jeho protagonisti na mnohých frontoch dodnes bojujú proti údajnému systematickému a rasistickému útlaku černošskej populácie.

Kritici naopak hovoria o násilnej kultúrnej revolúcii, novej forme rasizmu a vymazávaní histórie z ich strany. Podľa niektorých štúdií boli napríklad majetkové škody spôsobené BLM za isté obdobie „najničivejšou škodou v histórii poisťovní“ dosahujúce miliardy eur.

Na udalosť zareagoval slovenský europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík. “Čo im už šibe? Chýbajú im na Slovensku chýbajú getá a pouličné rabovačky, aké sú v Amerike? Som zvedavý, či budú kľačať aj potom, keď ich začnú vo futbale nahrádzať,” napísal na sociálnej sieti.

“Treba sa držať slov, ktoré povedal ruský pretekár Daniil Kvjat: ‘My (Rusi) si kľakneme jedine pred vlasťou, zástavou a Bohom!’ Tak to má byť! Proti rasizmu sa dá bojovať aj dôstojne!” uzavrel svoj stručný status Uhrík.

Foto: archív