Úvod Z DOMOVA Uhrík o rokovaní eurovýboru NR SR: Keď ide o odstránenie Lukašenka, odrazu...

Uhrík o rokovaní eurovýboru NR SR: Keď ide o odstránenie Lukašenka, odrazu neprekážajú ani hákové kríže

Milan Uhrík. (Foto: archív)

Europoslanec a líder strany Republika Milan Uhrík na sociálnej sieti informoval o rokovaní parlamentného výboru pre európske záležitosti s premiérom Eduardom Hegerom o aktuálnej situácii v Bielorusku a postoja k Rusku.

“Bielorusko vraj prinútilo pristáť lietadlo Ryanairu, aby mohlo zadržať opozičného ‘novinára’ Ramana Prataseviča. O tom, že to nebude len taký nevinný ‘opozičný novinár’ svedčí fakt, že počas Majdanu na Ukrajine tento bieloruský občan nelegálne pôsobil v neonacistickom vojensko-teroristickom prápore Azov.

Upozornili nás na to kolegovia z Bieloruska, ale inak je toho plný internet. Oveľa horší je však oficiálny postoj európskeho výboru slovenského parlamentu a všetkých ostatných strán. Tento výbor totiž odhlasoval totálne konfrontačné uznesenie,” píše vo svojom statuse Uhrík.

Ďalej upresnil, že okrem posilnenia protibieloruských sankcií výbor žiada v uznesení aj prepustenie spomínaného neonacistického príslušníka práporu Azov. “Všimnime si tú zmenu. Keď ide o odstránenie Lukašenka, odrazu neprekážajú ani hákové kríže,” poznamenáva europoslanec.

Ako dodal, výbor okrem toho žiada zakázať bieloruským aerolíniám pristávať na území EÚ. “Jednoducho, vyhrotiť situáciu na maximum,” hodnotí a dodáva, že zo všetkých strán iba Republika hlasovala proti.

“Okrem toho, premiér Heger sa zúčastní mimoriadneho samitu Európskej rady, na ktorom chce v mene SR vyzvať EÚ, aby únia vo vzťahu k Rusku ‘išla nad rámec diskusií obmedzujúcich sa iba na rozšírenie sankcií’.

Tento protiruský postoj potvrdil aj poslanec Pellegriniho Hlasu Kmec, ktorý vo vzťahu k Rusku očakáva ‘ostrejší jazyk’. Keď som sa premiéra v mene Slovákov túžiacich po znormalizovaní vzťahov s Ruskou federáciou opýtal, čo to má znamenať, neodpovedal. Svojím mlčaním tak povedal všetko.

Z toho rastúceho protiruského a protibieloruského besnenia slovenskej vlády (a už aj opozície) sme naozaj zhrození. Republika aj dnes povedala jasné nie snahám zatiahnuť Slovensko do globálneho konfliktu,” uazvrel svoj status Uhrík.