Úvod Z DOMOVA Uhrík: Opatrenia Matovičovej vlády dosiahli nový stupeň absurdity

Uhrík: Opatrenia Matovičovej vlády dosiahli nový stupeň absurdity

Reprofoto: internet

V súvislosti s ochorením COVID-19 sme svedkami rôznych opatrení, nariadení, obmedzovaní, straty občianskych a ľudských práv a slobôd. Do bežného slovníka sa dostali slová ako ako repatriant či pendler. Pre občanov Slovenska vyvstalo mnoho problémov.

Mnohí ľudia totiž nemohli celé týždne byť so svojimi rodinami, kedže sa po prechode cez hranice ocitli v štátom nariadenej karanténe v budovách, ktoré často nespĺňali základné hygienické štandardy.

O podmienkach v jednotlivých karanténnych zariadeniach sa popísalo veľa a mnohí ju znášali ťažko. V posledných dňoch rezonuje prípad ubytovne v Nitre, kde u ubytovaných Srbov zistili koronavírus.

Na to, čo sa deje v spomenutom karanténnom zariadení v Nitre upozornil europoslanec a podpredseda ĽSNS Milan Uhrík. Opatrenia novej vlády podľa neho dosiahli nový stupeň absurdity.

V nitrianskej ubytovni je už 27 dní v násilnej karanténe väznených približne 100 ľudí, medzi nimi matky s deťmi, ktoré sa nemôžu vrátiť k svojim rodinám a to aj napriek viacnásobným negatívnym testom na COVID-19. Podľa neho postupy v ubytovni pripomínajú koncentračný tábor.

Utrpenie ubytovaných pracovníkov sa začalo 17. júla, kedy boli na COVID-19 pozitívne testovaní šiesti Srbi. Aj napriek tomu, že infikovaných Srbov odviezli a po opakovaných testoch bola väčšina zvyšných ubytovaných ľudí negatívnych, z karantény nemôžu odísť.

Areál ubytovne je naďalej permanentne strážený príslušníkmi polície a ozbrojených síl. Nikto nesmie ísť z ubytovne von, nikto nesmie dnu, vzájomný kontakt medzi ľuďmi je tiež zakázaný.

Jednou z ubytovaných je aj pani Katarína z Gelnice, ktorá svoje dve deti nevidela už mesiac. „27 dní sme tu zatvorení ako zločinci, ako teroristi. Nikomu sme nič neurobili,” uviedla v nahrávke telefonického rozhovoru, ktorý zverejnil europoslanec.

Zarážajúce podľa Uhríka je fakt, že ľuďom, ktorí sú proti svojej vôli zatvorení v ubytovni, je odmietané aj poskytovanie zdravotnej starostlivosti. Ukrajinka, ktorá má ťažko zranenú nohu v ortéze, už niekoľko dní trpí veľkými bolesťami pre opuch. Pri kontaktovaní linky 112 zdravotníci žene odkázali, že jej nemôžu prísť poskytnúť zdravotnú starostlivosť, keďže sa nachádza v policajne stráženej karanténe.

„Títo ľudia sú tu uväznení doslova ako zločinci. Nikto s nimi nekomunikuje, nevedia, ako dlho tu budú. Ďalšie testovanie má byť 17. augusta a ak sa potvrdia nejakí nakazení, opäť ich tu budú držať ďalšie dva týždne.

Nič nedokazuje nebezpečenstvo a nekompetentnosť Matovičovej vlády viac, ako prípad týchto ľudí, doslova utýraných systémom a nezmyselnými opatreniami,“ uviedol vo svojom videu Uhrík.

ĽSNS z tohto dôvodu verejne vyzýva vládu, aby skončila so svojimi nezmyselnými opatreniami, prestala prostredníctvom polície a armády násilne zadržiavať negatívne testovaných ľudí v mesiac trvajúcej karanténe a okamžite ich prepustila domov.